Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 33° Adapazarı
Sabah
03:26
Öğle
13:07
İkindi
17:06
Akşam
20:41
Yatsı
22:30

CHP'nin 'Tank palet için uyanık kal' eylemi sona erdi

CHP'nin Tank Palet Fabrikası'nın ASFAT formülüyle özel sektöre devrini protesto etmek için başlattığı 12 saatlik eylem sabah saatlerinde sona erdi.

Haberler/SİYASET
21.08.2019
Haberi Yazdır
CHP'nin 'Tank palet için uyanık kal' eylemi sona erdi

Arifiye'de bulunan Tank Palet Fabrikası'nın ASFAT formülüyle özel sektöre devri için eylem kararı alan CHP, dün akşam saat 18.00'de Adapazarı Şemsiyeli Park'ta oturma eylemi yaptı.

YOĞUN KATILIM
Yaklaşık 12 saat süren oturma nöbetine yüzlerce Sakaryalı vatandaş, CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ile PM Üyesi Ayça Taşkent'in yanı sıra Genel Başkan Yardımcıları Onursal Adıgüzel, Orhan Sarıbal, Seyit Torun, Fethi Açıkel, İstanbul Milletvekilleri Engin Altay, Mahmut Tanal, Gökan Zeybek, Sibel Özdemir, Yüksel Mansur Kılınç, Emine Gülizar Emecan, İzmir Milletvekilleri Mehmet Ali Çelebi, Kani Beko, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Aydın Milletvekili İlhami Özcan Aygun katılım gösterdi.

12 saatlik biten eylemin ardından açıklama yapan Özkoç, iki sorunun aydınlığa kavuşması için bir araya geldiklerini belirterek, "İlk soru Kaz Dağlarından çıkan altının neden yüzde 96'sı Kanadalılara yüzde 4'ü Türkiye'ye veriliyor? Türkiye neden bu duruma getirildi. İkinci sorumuz, Sakarya’da 1975 yılında kurulan Tank Palet Fabrikası neden milli sermaye ile büyümüyor da, Katar ordusuna peşkeş çekiliyor?” dedi.

"TANK PALET VATANDIR SATILAMAZ DİYORUZ"
Tank Palet Fabrikası'nın ASFAT'a devrinin bugün gerçekleşeceğini hatırlatan Özkoç, "Bugün, yani 21 Ağustos’ta fabrikanın Katar Ordusu’na devri için bir hülle gerçekleştiriliyor. Bu hülle ile fabrika Milli savunma Bakanlığı’na bağlı Asfat A.Ş’ye devrediliyor. Oradan da kiralık olarak Katar ordusuna verilecek. Katar Ordusu’nun truva atı BMC A.Ş.’dir. Bunun için biz hep beraber akşam 6’da "Uyuma Sakarya" diye eyleme  aşladık. Milletvekillerimizle, Sakaryalılarla bu meydanda bekledik. Şimdi hepinize günaydın diyoruz. İstiyoruz ki fabrika mehmetçiğin elinde kalsın. Tank Palet vatandır satılamaz diyoruz. İstiyoruz ki Türkiye’nin yer altı zenginlikleri Türkiye’de kalsın. Yeraltı zenginliklerini bu iktidar emperyalizme peşkeş çekmesin istiyoruz. Bu vatan güçlüdür, bu millet güçlüdür, biz size güveniyoruz." diye konuştu.

NÖBET SABAH SAATLERİNDE SONA ERDİ
Adapazarı Şemsiyeli Park'ta partililerin, sendikaların, STK'ların ve farklı siyasi parti üyelerinin katılımıyla başlayan oturma eylemi, sabah saat 06.00'da sona erdi. Nöbetin bitiş saatine yakın başlayan yağmura rağmen eylemlerini sürdüren CHP'liler, 06.00'da yapılan açıklama sonrasında parti binasına geçti.

https://www.youtube.com/channel/UCSufWlcrnTnTZHYqFTUvTLw
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın