Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 33° Adapazarı
Sabah
03:26
Öğle
13:07
İkindi
17:06
Akşam
20:41
Yatsı
22:30

Dikbayır: Milletin zekasıyla dalga geçmeyi bırakın

Basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, "Bir iktidar partisi, muhalefet partisi gibi hareket eder mi? Bu şehrin yıllardan beri süren hastane problemini çözemediler. Bu milletin zekasıyla dalga geçmeyi bıraksınlar." dedi.

Haberler/SİYASET
23.09.2019
Haberi Yazdır
Dikbayır: Milletin zekasıyla dalga geçmeyi bırakın

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan ve yeni yönetim üyeleri basın mensupları ile bir araya geldi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Dikbayır, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

"TAKIMA SAHİP ÇIKAMIYORUZ"
Sakaryaspor'a sahip çıkılmadığını söyleyen Dikbayır, "Ben geldiğim günden beri söylüyorum. Sakaryaspor'un sabit, istikrarlı, düzenli bir gelire ihtiyacı var. Neticede Sakaryaspor bu şehrin takımı. Gençlerimizi sokaktan alıyor. Sakarya seyircisi gibi Türkiye'de birkaç kulübün böyle seyircisi var. Burada oynanan maçlara gittim, Bursa'da oynanan play-off final maçına gittim, gurur duydum. Ama takıma sahip çıkamıyoruz." dedi.

"MİLLETİN ZEKASIYLA DALGA GEÇMEYİ BIRAKIN"
Sakarya'daki milletvekillerinin önemli konumlarda görevli olduğunu ancak şehrin sorunlarını Ankara'da bir araya gelip çözemediklerini belirten Dikbayır, "Sakarya'nın bir lobisi yok. Ben milletvekili seçildikten sonra ilk basın toplantısında 'Ben iyi ki AK Parti milletvekili değilim' demiştim. O toplantıda bana gülenler olmuştu. Ama haklı olduğum sonradan ortaya çıktı. Çünkü ben sistemi biliyorum. O sistemde kendi milletvekilleri konuşamaz, ama biz en azından konuşabiliyoruz, gündeme getirebiliyoruz. Sakarya'da bir tane milletvekilinin Ankara'ya gidip bu şehrin sorunu var dediğini duydunuz mu? Bu milletvekilinin işi ne? Geçenlerde gördüm MHP'nin Sakarya Milletvekili ağlanıyor, sızlanıyor. Hayır ağlanmayacaksınız. Siz iktidara yardımcı oldunuz, küçük ortaksınız. Bu şehirde oy istediniz, o insanlara kefil oldunuz, şimdi gereğini yapacaksınız. Muhalefet etme işi bizim işimiz. Biz muhalefet edeceğiz, eksiği noksanı söyleyeceğiz, siz gereğini yapacaksınız. Bir iktidar partisi, muhalefet partisi gibi hareket eder mi? Bu şehrin yıllardan beri süren bir hastane problemi var. Siz saraya uçak alacaksınız, mercedesler alacaksınız, hastaneyi bitirmeyeceksiniz. Biz bunu konuşmayacağız da neyi konuşacağız? Çok net bir şey söylüyorum; Bu milletin zekasıyla dalga geçmeyi bıraksınlar. Bu milletin feraseti, sabrını zekasıyla karıştırmasınlar. 31 Mart seçimlerinde vatandaş bir tepki gösterdi, 23 Haziran'da aynısını yaptı, önümüzdeki ilk genel seçimde paramparça eder." diye konuştu.

"TANK PALET'İN ÜLKEYE 1 MİLYAR 600 MİLYON DOLAR KATKISI VAR"
Özelleştirilen Tank Palet Fabrikası'nın ülkeye 1 milyar 600 milyon dolar katkısı olduğunu kaydeden Dikbayır, "Diyorlar ki; Tank Palet Fabrikası'nı özelleştirmedik, 25 yıllığına devrettik. Bizde soruyoruz neden? O fabrikanın ülkeye sadece fırtına obüslerini ve ona malzeme taşıyan poyraz araçlarını yaparak, 1 milyar 600 milyon dolar katkısı var. Bu milletin zekasıyla dalga geçiyorlar. Fabrika bizim, içindeki makinalar bizim, fabrikanın arazisi bizim, mühendisler ve işçiler bizim. Biz bu fabrikayı niye başkasına devrediyoruz? Başkası gelecek o fabrikanın içinde o makinalarla tank yapacak, Türkiye'ye satacak yine göreceksiniz. Burası bir devlet kurumu. Kaça satıldığı belli değil. Kime ne yöntemle verildiği belli değil. Ortada ihale yok. Burada ince bir çizgi var; satsalar daha iyi. O fabrikanın değeri bugün 20 milyar dolar. Adam satmadık, 25 yıllığına kiraya verdik diyor. Ne bedelle verdin belli değil, niçin verdin belli değil. Satsan 20 milyar dolar alacaksın. Sen şimdi değeri 20 milyar dolarlık bir sermayeyi birine kullandırıyorsun." şeklinde konuştu.

"BU İŞE KİM BAŞKOYDUYSA KAPININ ÖNÜNE KOYACAĞIZ"
Tank Palet'in ihale yapılmadan özelleştirildiğini söyleyen Dikbayır, "Ben meclis genel kurulunda suç duyurusunda bulundum. Dedim ki; ihalesi yapılmayan bir işi satamazsınız, devredemezsiniz, devlet kurumu burası. Bu devletin kurumları yap-boz tahtası değil. Şimdi 20 milyar dolar vererek adamın alacağı fabrikayı kiraladık diyorsunuz. Neye göre? Ben bu ülkenin bir vatandaşı olarak soruyorum; bugün Tank Palet'i bu yöntemle sattınız, yarın başka bir fabrikayı buna benzer bir yöntemle satabilirsiniz, devredebilirsiniz. Bunların hepsi bizim vergilerimizle oluştu. Biz buna sonuna kadar karşıyız. Biz iktidara geldiğimizde de o fabrikayı kim devraldıysa, kim bu işe başkoyduysa hepsini kapının önüne koyacağız. Orası bir ordunun malı, satamazsınız, devredemezsiniz. Kanun açık. Meclis genel kurulunda da söyledim; biz özelleştirmeye karşı değiliz. Özel sektöre teşvik vermeye de karşı değiliz.Belki o fabrikada iyi bir şeyler üretirler, bu ülkeye faydaları olur diye sesimiz çıkmadı. Ama sen elindeki hazır fabrikayı bir kısmını Ethem Sancak'a, bir kısmını Gayri Öztürk'e, bir kısmını da sözüm ona Katar sermayesine satarsan biz her yerde konuşuruz ve sonuna kadar bu işin peşindeyiz. Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirilmesini asla kabul etmiyoruz çünkü sebep yok." diye konuştu.

"AK PARTİ İLE YAKINLAŞMAMIZ SÖZ KONUSU DEĞİL"
İYİ Parti'nin AK Parti ile yakınlaşması söylentilerine ilişkin konuşan Dikbayır, "Net olarak söylüyorum AKP ile yakınlaşmamız söz konusu değil. İYİ Parti'nin Genel Başkan yardımcısı olarak söylüyorum; Biz MHP gibi AKP ile yakınlaşmamız asla söz konusu değil. Niye yakınlaşalım? Biz zaten AKP'nin bu tavrına karşı, ülkeyi getirdiği bu duruma karşı parti kurduk, neden yapalım? Biz parti kurduğumuz gün ülkenin gidişatını gördük ve bir parti kurduk. Ülkemiz için devletimiz için mücadele edeceğiz. Açgözlü değiliz, hiçbir şeyde gözümüz yok." dedi.

"SİYASİ AHLAKSIZLIK"
MHP lideri Devlet Bahçeli'nin İYİ Partililere yaptığı 'geri dönün' çağrısına ilişkin konuşan Dikbayır, "Siyasi ahlaksızlık olarak görüyorum. Bir partinin kongresinden bir gün önce o partinin üyelerine kongrede oluşabilecek dargınlıklar, küskünlükler üzerinden çağrı yaparsanız bu siyasi ahlaksızlıktır. Devlet Bahçeli kendi siyasetine baksın, biz kendi siyasetimize bakalım." dedi.

https://www.youtube.com/channel/UCSufWlcrnTnTZHYqFTUvTLw
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın