Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 19° Adapazarı
Sabah
03:49
Öğle
13:10
İkindi
17:06
Akşam
20:31
Yatsı
22:13

AK Parti Sakarya’da 3 İlçe ve İl Yönetimi gidici!

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
14.08.2017
Yazıyı Yazdır

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkan’ı Erdoğan, genel başkan seçildiği olağanüstü kongre sonrası sürekli olarak partisinde bir metal yorgunluktan bahsedip teşkilatlarda köklü değişiklik yapacaklarını söylüyor. Erdoğan, partisinde yapacağı köklü değişimi ‘AK Parti’ demek Türkiye demek” diyerek ülkenin beka sorunuyla özdeşleştiriyor. Yine Erdoğan, 16 Nisan Referandumu sonrası artık iktidar olmak için yüzde 50+1 oy almak gerektiğini ifade ederek değişim yapmamaları halinde 2019 seçimlerinden zaferle çıkamayabileceklerini sözlerine ekliyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkan’ı Erdoğan sadece söylemekle kalmıyor Karadeniz turunda Giresun örneğinde olduğu gibi il danışma toplantısında yoklama alarak partisindeki metal yorgunluğu gözler önene sermekten de çekinmiyor. Kısacası Erdoğan’ın bu söylem ve tutumları sonrası AK Parti’de değişim ve yenileşme kaçınılmaz.

Erdoğan’ın değişim ve yenilenme söylemleri sonrası AK Parti Genel Merkezi ilçe kongreleri öncesi yenilenme ve değişim kriterlerini de önceki gün açıkladı.

- Devlet kurumlarıyla iş ilişkisi bulunan, belediyelerden iş alma eğilimi olan iş alanlarında çalışan ve siyaset mecrasını kendi menfaatleri doğrultusunda kullanmaya çalışan kişilerin aday olmasına müsaade edilmeyecek.

- Belediye meclisi ve il genel meclisi üyesi olanlar da teşkilatlarda yönetim kurulu üyeliği sıfatını kullanamayacak. Bir kişiye iki görev vermemeye özen gösterilecek.

- Milletvekili, belediye başkanı, il ve ilçe başkanının birinci derece yakınları da parti yönetimlerinde görev alamayacak. Akraba ilişkisi olmayanların yönetimlerde olmasına özen gösterilecek.

- Hem muhtarlık hem de parti yönetim kurulu üyeliği yapanların, adaylığına izin verilmeyecek. Mümkün olduğunca muhtarlar yönetimlerde değerlendirilmeyecek.

- Yeni yönetim kadrolarında gençlerin önü açılacak, 18-25 yaş arasındaki gençlere de görev verilmesine özen gösterilecek.

Ayrıca yenilenme sürecinde bir grubun, klik’in veya bugün parti mezarlıklarında bulunan eski merkez sağ partilerde olduğu gibi siyaset ağalarının teşkilatlara hakim olması da engellenecek.

Sakarya’da ilçe kongreleri 26 Ağustos’ta Taraklı ve Pamukova kongreleri ile başlarken AK Parti’ye yakın kaynaklarda üçü 3 dönem kuralı nedeniyle zorunlu olmak üzere altı ilçe başkanı ve yönetiminin değişeceği yüksek sesle dile getiriliyor. Kısaca 3 dönem nedeniyle görevleri sona erecek Serdivan İlçe Başkanı Osman Çelik, Geyve İlçe Başkanı Muhittin Irmak ve Sapanca İlçe Başkanı Nazmi Bostancı’nın dışında üç ilçe başkanı daha değiştirilecek. Adapazarı İlçe Başkan’ı Mustafa Ak’ın il başkanı olması durumunda değişim yaşanacak ilçe sayısı ise 7’ye yükselecek.

AK Parti yerel siyasetini yakından izleyenler değişimin yaşanacağı bu üç ilçe başkan ve yönetimini tahmin edebilirler. Disiplin sorunu yaşayan, parti içinde kavganın tarafı olan, parti içinde klikleşen-gruplaşanlar, büyükşehir başta olmak üzere kendi alt kademe belediye başkanları ile milletvekillerine dahi açıktan muhalefet etmekten imtina etmeyen ilçe başkanları ve yönetimleri gidici.

Kulislerde Ferizli, Erenler ve Pamukova teşkilatlarında değişim beklendiği yüksek sesle dile getiriliyor. Ayrıca parti içi kavga ve klikleşmede taraf olan il yönetiminin de değişmesi sürpriz olmaz. Bana göre il yönetimi de yüzde 99 değişir.

Sonuç olarak ilçe ve il kongreleri sonrası AK Parti Sakarya’da, parti teşkilatlarının yüzde 50’sine yakınının değişeceğini söyleyebiliriz.

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın