Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 19° Adapazarı
Sabah
03:49
Öğle
13:10
İkindi
17:06
Akşam
20:31
Yatsı
22:13

Bahçeli 20 Bin Sakaryalıya Seslendi / Sakarya’da ki Hayır Cephesi Yıkıldı!

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
02.04.2017
Yazıyı Yazdır

MHP Genel Başkan’ı Devlet Bahçeli,   Demokrasi Meydanı’nda 20 bine yakın Sakaryalı ’ya seslendi.  Hafta sonu ve havanın güzel olması nedeniyle Sakaryalılar miting saatine kadar Orhan cami ve Bulvarda ki çay ocaklarında, kafeler de  ve  banklarda mitingi beklediler. Bu nedenle miting başlayana kadar meydanda 5-6 bin Sakaryalı vardı. Alanda ki kalabalığın beklenenden az olması MHP muhaliflerini ve CHP’lileri sevindirirken Bahçeli’nin alana gelmesiyle, on binlerin bir anda alana girmesi hayır cephesinin sevincini kursaklarında bıraktı.

Mitingin başlamasından yarım saat önce, beni arayan CHP’li bir gazeteci alanda 5-6 bin kişinin olduğunu duyduğunda sevinç çığlıkları atarken Bahçeli’nin alana girmesiyle kalabalığın 20 bin civarında olduğunu söylediğim de ise adeta göçtü. Telefonda sesi kısıldı. Sesine hüzün oturdu. Hayalleri yıkıldı.

Öte yandan miting alanına girmek isteyen çok sayıda vatandaşta, güvenlik bariyerlerine geldiğinde polisin ceplerinde ki araç, ev ve işyerlerinin anahtarları ile çakmaklarını istemesi nedeniyle alana girmedi. Çakmak neyse ama kimse evinin, iş yerinin ve aracının anahtarını bir poşete atamaz. Anahtarların istenmesinin abartılı bir güvenlik uygulaması olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle de 3-4 bin kişi alana giremedi. Güvenlik bariyerinin kenarlarında ve Atatürk Bulvarı’nda mitingi takip ettiler.

Sakarya’da hiçbir belediyesi bulunmaması ve üzerine en çok oyunlar oynanan, kumpaslar kurulan bir muhalefet partisi olmasına rağmen MHP’nin mitingini 20 bine yakın vatandaşın katılması kuşkusuz ki büyük bir başarıdır. Bu olumsuzluklara MHP Sakarya İl Teşkilatı’nın bütçe sorunu nedeniyle neredeyse mitingle ilgili hiçbir duyuru ve reklam yapamamasını da eklemek lazım. Bu nedenle ilçe ve köylerden miting alanına katılım çok azdı.

Miting alanını dolduranların tamamına yakını MHP’li ve ülkücüydü.  Partinin duayen isimleri, eski yöneticileri, ülkücü hareketin önemli isimleri tam kadro alandaydı.  Alanın büyük bir kısmını ise kadınlar ve gençler doldurmuştu. Coşkuları ve heyecanları görülmeye değerdi.  Slogan ve alkışlarla Bahçeli’nin konuşmasını sık sık böldüler.

MHP Genel Başkan’ı Devlet Bahçeli, partisinin evet kararını somut örnek ve gerekçelerle dile getirdi. Bahçeli,  15 Temmuz darbe girişimi sonrası mevcut sistemin ülkeyi artık taşımadığını, sistemin şanzıman dağıtıp bilya kaynattığını söyleyerek; Türkiye’nin iç ve dış düşmanlarla sarıldığı günümüzde  güvenliğimizin tehdit altında olduğunu belirtti.  Türkiye’nin istikbali üzerine planlar yapıldığını dile getirerek, 16 Nisan’da sandıktan güçlü evet çıkartarak diri olarak bu süreci atlatmamız gerektiğine vurgu yaptı.

Bahçeli konuşmasında alandakiler dışında sık sık Pensilvanya’ya, ABD ve AB yönetimlerine, bölücü terör örgütü PKK/YPG’ye ve Kerkük’e oldu bitti ile Kürdistan kurma uğrasına giren Barzani’ye seslenerek hain oyunlarına asla ve ne pahasına olursa olsun Türk Milleti’nin izin vermeyeceğini gür sesi ile haykırdı.

Öte yandan Sakarya’ya göç eden etnik kökenlerin bir araya gelerek (Kafkas-Balkan-Karadeniz ve ülkemizin doğu bölgelerinden gelenlerin) bir millet ve bir vatan inşa ettiğini ifade ederek Sakarya üzerinden Türk Milletini tanımlaması da güzeldi.  Sakaryalının 15 Temmuz darbe girişimine direnişlerinden övgüyle bahsetmesi Sakaryalıları bir kez daha gururlandırdı.

Bahçeli’nin miting alanını doldurması ve alanda ki coşku referanduma kadar MHP’lileri ateşleyecektir.  Bahçeli'nin mitingde ki konuşması, aklında şüphe ve kaygı olan MHP’lileri de rahatlattığını söyleyebiliriz. Miting ve mitinge katılım Sakarya’da ki Ülkücü Hareket üzerindeki fitne bulutlarını dağıtıp,  ‘Evet’ yolundakilere büyük moral verdi. Son olarak mitingin MHP’lilerin kafalarını karıştırmaya çalışan Hayır cephesinde ve CHP’liler de ise büyük bir yıkıma yol açtığını söyleyebiliriz.

Twitter: @huseyinozcelik

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın