Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 19° Adapazarı
Sabah
03:49
Öğle
13:10
İkindi
17:06
Akşam
20:31
Yatsı
22:13

Başkan Toçoğlu, evet oylarını % 80’lere taşıyabilir mi?

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
11.04.2017
Yazıyı Yazdır

Referandum sürecinin son haftasına girerken ve Pazar gününe sadece 5 gün kala Sakarya’da Evet oyları yüzde 75’ler civarında görünüyor. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan’ı Zeki Toçoğlu’nun, 15 gün önce açıkladığı ankette Sakarya’da ki Evet oylarının oranı yüzde 71.4’tü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sahaya inmesi, Sakarya’da 100 bin kişiye yakın bir kalabalığa miting yapması, Büyükşehir Belediye Başkan’ı Toçoğlu’nun kampanyanın başına geçmesi, AK Parti milletvekilleri ve özelliklede kadın kollarının olağan üstü çalışmaları ve oluşturulan stratejik hamlelerle Evet oyları son haftaya girerken yüzde 75’lere taşındığını söyleyebiliriz.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan’ı Zeki Toçoğlu partisi kadar da şehrin abisi konumunda. Başkan Toçoğlu’nun şehirde ki STK’lar, hemşeri ve yerel dernekler, eşraf, esnaf, iş dünyası, sendikalar ile kanat önderleri üzerinde büyük etkisi ve iletişimi var. Kampanya’nın yeni stratejisini Başkan Toçoğlu bu gruplar üzerine inşa etti. Daha önce AK Partililere AK Parti propagandası şeklinde işleyen kampanya süreci  Başkan Toçoğlu’nun liderliğinde farklı gruplara, kararsız ve hayır oyu verecek kesimlere de yöneldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın performansına Başkan Toçoğlu’nun da sahalara inmesinin eklenmesiyle Evet oyları Sakarya’da hızla yükseldi.

Başkan Toçoğlu, kararsızlar başta olmak üzere hayır cephesinden oy getirirken aynı zamanda AK Parti içinde de toparlayıcı  bir unsur oldu. Daha önce birlik içinde hareket etmekte zorlanan AK Parti Sakarya Teşkilatı, iki haftadır tam kadro saha da. Toçoğlu’nun  abiliğinde küskünlükler, kırgınlıklar ve parti içi mücadeleler en azından referandum sonrasına ertelendi. Milletvekilleri, il ve ilçe yönetimleri, kadın ve gençlik kolları parti içi çalışmaları kadar kapı kapı dolaşmaya da başladılar. Evetlerin yükselişinde Milli Birlik ve Düşünce Derneği ile Bahçeli’nin mitingi sonrası MHP teşkilatlarının topa girmesi de etkili oldu.

Sakarya’da yüzde 75’ler seviyesine yükselen Evet oyları, son beş günde daha da artabilir mi? Başkan Toçoğlu’nun söylemlerinden ve sosyal medya paylaşımlarından bu gayret içerisinde olduğunu görüyoruz. Başkan Toçoğlu, Sakarya’dan rekor bir Evet oyu çıkartarak tüm Türkiye ve dünyaya anlamlı bir mesaj vermek istiyor.

Sakarya  milliyetçi ve muhafazakâr bir kent. Evet cephesinde bulunan AK Parti, MHP ve BBP ile  üst yönetimine rağmen Saadet Partisi tabanının  büyük bir kısmının Evet oyu vereceği gerçeğiyle;  Sakarya’da ki  Evet oylarının potansiyelinin yüzde 80’ler seviyesinde olduğunu söyleyebiliriz.

Son hafta kararsız oylar  yüzde 10 seviyelerinden yüzde 4’lere düşerken, AK Parti içinde ki fileler kazanılırken Başkan Toçoğlu ve AK Partililerin hedefi kararsızlar kadar  MHP, BBP ve Saadet Partisi tabanları  olmalıdır. MHP tabanında hala büyük bir oranda  kararsız  seçmen grubu var. Sakarya’da,  MHP tabanı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Bin Ali Yıldırım gibi bir ilişki kuracak tek isim ise Başkan Toçoğlu’dur. Sakarya’da ki kampanyanın belki de tek eksik yanı bu ilişkinin şuana kadar güçlü şekilde kurulamaması oldu.   

Başkan Toçoğlu, halk oylamasına beş gün kala MHP, BBP ve Saadet Partisi tabanlarına da yönelmeli. Bu kesimlerde ki kararsızlar ve hayıra yakın kesimlerin oyuna da talip olmalıdır. MHP tabanında kişisel sebeplerle hayıra yakın görünen eski il başkanları Mehmet Erdoğan, Hamdi Kılıçaslan ve Yüksel Ayanoğlu üzerinde Başkan Toçoğlu’nun büyük bir etkisi var. Saadet Partisi tabanı, partililerinin CHP ve HDP ile birlikte hareket etmesinden rahatsızlar.  Saadet Partisi tabanı da Başkan Toçoğlu’nu seviyorlar

Başkan  Toçoğlu’nun  MHP, BBP ve Saadet  Partisi tabanlarının kanat önderleri, eski duayen isimleri ve bu gruplar üzerinde etkili olan isimleri ikna etmesi durumunda Sakarya’da Evet oyları yüzde 80’lere ulaşabilir. Sakarya’da Evet rekoru kırılabilir.

Twitter: @huseyinozcelik

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın