Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 19° Adapazarı
Sabah
03:49
Öğle
13:10
İkindi
17:06
Akşam
20:31
Yatsı
22:13

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Üstün ve Uncuoğlu ile yola devam" dedi

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
29.05.2017
Yazıyı Yazdır

AK Parti’nin geçtiğimiz hafta yapılan 3.Olağanüstü Kongresi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan yeniden AK Parti’nin genel başkanı oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden AK Parti'ye dönüşü AK Parti için yeni bir doğuş anlamına geldiği gibi genel ve yerel siyasetin taşlarını da yerinden oynatacak derin bir değişimi de işaret ediyor.

Erdoğan’ın kongrede ki konuşması ve parti içinde yaptığı değişimlerden kongre sonrası AK Parti’nin genelde ve yerel de kadro, siyaset dili ve yapma şeklini değiştireceğini gösteriyor.

AK Parti’nin kadrolarını ve siyaset dili ile siyaset yapma şeklini değiştirecek olması 14 yıllık iktidar yorgunluğundan öte 16 Nisan Referandumu sonrası artık iktidar olma barajının yüzde 50+1 ‘e yükselmesiyle doğru orantılı bir durum.

Bir parti iktidar olmak, halka hizmet etmek istiyorsa artık baraj yüzde 50 + 1’dir.

İktidar barajının yüzde 50+1’e taşınması AK Parti için  dar alanda kısa paslaşmalar yapmak yerine  daha merkezde ve ortak akılda  buluşan yeni bir siyaset dili ve yöntemini zaruri kılıyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkan’ı Erdoğan’ın  kongrede ki;

-Kongremiz muhasebe ve murakabe yapmanın da vesilesidir…

-Teşkilatları yenileyeceğiz...

-Şehirlerin yükünü almayıp şehirlere yük olan belediye başkanlarını değiştireceğiz...

-Partimizi 18-25 yaş arasındaki gençlere açacağız...

-Hiçbir şey insani temasın, yüz yüze görüşmenin yerini tutamaz. Her vatandaşın halini hatırını sormalı derdini dinlemeli, her yöntemle kendileriyle alakadar olmalıyız” sözleri 2019 Seçimleri için partisinin yeni stratejisi ve değişimin ip uçlarını veriyor.

AK Parti Olağanüstü Kongresi sonrası genel siyasette olduğu kadar yerel de de önemli değişimler olacak.

AK Parti Kongresi’nin yerelde ki değişimi;

-Kongrede Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli MKYK dışı kalarak genel başkan yardımcılığı sıfatını yitirdi.

-Dişli yerine MKYK’ya, AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu seçildi.

-AK Parti Sakarya Milletvekili Üstün, Merkez Disiplin Kurulu Üyeliğine ikinci sefer seçilmeyi başardı.  Üstün; Başbakan Davutoğlu ve Yıldırım’ın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da A Takımı içinde yer aldı. Üstün için şüphesiz ki bu çok önemli bir başarıdır. 

-Milletvekili Üstün ve Uncuoğlu’nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın A Takımında yer almaları Sakarya’da ki değişimin bu iki isim üzerinden inşa edileceğini gösteriyor.

-Üstün ve Uncuoğlu teşkilatçı yapılarıyla dikkat çeken isimler. Teşkilatın sevdiği ve desteklediği bu iki isim 2019 yerel, genel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi AK Parti’nin Sakarya kadrolarını ve siyaset yapma şeklini belirleyecekler.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sakarya’da Üstün ve Uncuoğlu’nu tercih etmesi, yerel de AK Parti içinde bir süredir var olan kavgacı siyasetinde tasfiyesi anlamına geliyor. Parti içi kavga ve fitnelerle iktidarını sürdürmek isteyen kadrolar ilçe ve il kongrelerinde tasfiye edilecekler görünüyor.

-İlçe ve il kongreleri sonrası göreve gelecek isimler ve kadrolarının, ana ekseni teşkilat içinden çıkacak.  AK Parti Sakarya’da yeniden teşkilatlar hakim olacaklar.

Üstün ve Uncuoğlu ile birlikte hareket eden ve yakın isimler olan  Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkan’ı Zeki Toçoğlu ve Serdivan Belediye Başkan’ı Yusuf Alemdar ile bu iki isme yakın olan ilçe başkanları AK Parti’nin 2019 yerel ve genel seçimleri kadroları içinde yer alacaklar.

-Üstün ve İl Başkanlığı döneminde Uncuoğlu’nun, 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri öncesi belediye başkanlıklarında planladıkları fakat 17-25 Aralık Paralel Yapı Darbesi ile ertelemek zorunda kaldıkları belediye başkanlıklarında ki büyük değişim gerçekleşecek.

Kısacası Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sakarya’da Üstün ve Uncuoğlu ile yola devam derken, bu iki ismin Erdoğan’ın A Takımı’nda yer alması AK Parti’nin Sakarya’da fabrika ayarlarına geri döneceği, AK Parti ilke ve felsefesi  doğrultusunda bir değişim/yenilenmenin  gerçekleşeceği anlamına gelir.

Twitter: @huseyinozcelik

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın