Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 19° Adapazarı
Sabah
03:49
Öğle
13:10
İkindi
17:06
Akşam
20:31
Yatsı
22:13

Darbeci Mehmet Dişli’nin ilginç savunması!

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
31.05.2017
Yazıyı Yazdır

15 Temmuz’un beyin takımının yargılandığı Genelkurmay Çatı Davası’nda ilginç şeyler yaşanıyor.

Darbeci subaylar,  sanık sandalyesinde kendileri yokmuş gibi hareket ederek 15 Temmuz’u sanık sandalyesine oturtmaya çalışıyorlar.

Yargılananlar, 15 Temmuz gecesi 249 kişinin şehit olması 2195 kişinin yaralanmasının sorumlusu oldukları gerçeğini hiçe sayarak; elde edilen deliller, videolar, telefon görüşmeleri kayıtları ve darbe bildirisinde ki imzalarına rağmen darbeden haberdar olmadıklarını ve o gece Genel Kurmay Başkanlığına ya terör saldırısını önlemek için aldıkları emirler üzerine gittiklerini ya da orada tesadüfen bulunduklarını söyleyerek milletle dalga geçiyorlar.

Yine  organize şekilde darbeye karışmayan ve önleyen isimleri FETÖCÜ ilan ederlerken 15 Temmuz’un kontrollü darbe olduğu iması yapıp, algı operasyonu yapıyorlar.

15 Temmuz’un beyin takımının yargılandığı davanın sanıklarından birisi de AK Parti Sakarya Milletvekili Şaban Dişli’nin kardeşi Tümgeneral Mehmet Dişli.

Darbeci Yurtta Sulh Cuntasının dört numaralı ismi olduğu iddia edilen Mehmet Dişli, 15 Temmuz Gecesi hem Genel Kurmay Karargahında hem de Akıncı Üssün’de yaşanan olaylar için tutuklu ve yargılanıyor.

Darbeci Mehmet Dişli, savunmasın da öne sürdüğü tüm argümanlar devletin resmi ajansı Anadolu Ajansı’nın yayınladığı video ve fotoğraflarla çürütülmesine rağmen 15 Temmuz Gecesi tesadüfen Genel Kurmay Karargahında bulunduğunu öne sürüyor. Anadolu Ajansı’nın yayınladığı videolarda darbe gecesi elini-kolunu sallaya sallaya Genel Kurmay Karargahı’nda dolaştığı görülen Mehmet Dişli darbeciler tarafından rehin alındığını iddia edebiliyor.

Genel Kurmay Başkan’ı Hulusi Akar’a darbe bildirisini tebliğ etmesi ve darbeci subaylarla telefon görüşmelerine rağmen Mehmet Dişli, sadece Akar’la darbeciler arasında ulaklık yaptığında ısrar ediyor.

Hiçbir şey görmedim, bilmiyorum ve haberim yok kıvamında savunmasını yapan Mehmet Dişli, Mahkeme Başkan’ı Dik'in, darbecilerin kimin adına hareket ettiği sorusuna da, "Bilmiyorum. Ne desem yarın manşet olur. Yoruma dayalı sorulara cevap vermek istemiyorum" diyerek ve Genel Kurmay Başkan’ı Akar'a, "Sizi kanaat önderimiz Fethullah Gülen'le görüştüreyim" dediği öne sürülen Akıncı üs komutanı Hakan Evrim'in Akar'la konuştuğunu görmediğini söyleyerek 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin FETÖ tarafından yapıldığı gerçeğini perdelemek istiyor.

Mehmet Dişli, daha önce ki ek savunmasında abisi Şaban Dişli tarafından darbeden iki gün sonrası için Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çalıştığı bir projenin sunumu için randevu aldığını ifade ederek Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerinden kendini aklamaya çalışırken yine savunmasında Genelkurmay Başkanı Akar ‘la birlikte gittiği Çankaya köşkünde Başbakan Bin Ali Yıldırım’ın gözetiminde 7 saat darbeyi önlemek için görev yaptığını iddia ederek Başbakan Yıldırım’ı kendisine  tanık göstermişti.

15 Temmuz’un birinci dereceden mağdurları olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım üzerinden kendini aklamaya çalışan Mehmet Dişli, savunmasında Genel Kurmay Başkan’ı Akar’ı kastederek“ Yaşadığı travmatik olayların altında yanlış anlamış olabilir, ama geçen süreçten sonra olanları daha sağlıklı ve mantıklı değerlendireceğini umuyorum” diyerek  mesaj veriyor.

Mahkeme Başkan’ı Dik’in , "Bu kadar görüşme yapmışsın, ağabeyini niye aramadın?" diye sormasına Mehmet Dişli “ "Ağabeyimin telefonu bende yoktu. Kayıtlarımda da yoktu.” Şeklinde tirajı komik cevap veriyor.

Darbe gecesi abisi Şaban Dişli ile telefon görüşmesi olmadığını öne sürmesine rağmen Mehmet Dişli’ye davaya müdahil olan Cumhurbaşkanlığı avukatı Hüseyin Aydın, "Şaban Dişli'yi aramadım dediniz, ama eşinizin telefonu olabilir, görüşme var" demesi üzerine Mehmet Dişli, "Keşke olsaydı. Bu durumda olmazdım"  karşılığını verirken Başbakanlık avukatı Süleyman Ayhan, Mehmet Dişli'ye telefonu olsa ağabeyini arayıp aramayacağını sordu. Mehmet Dişli, "Aramazdım. Benim askerlik anlayışım askerliğin gereğini yapmaktır" deyince Mahkeme Başkan’ı Dik, biraz önce kendisinin "Keşke telefonu olsaydı" şeklindeki sözlerini hatırlatarak savunmasında ki çelişkisini ortaya koydu.

Çapraz sorguda Başbakanlık Avukatı Süleyman Ayhan “ Gözaltına alındıktan sonra ağabeyinizi aramak aklınıza geliyor, ama vatan için aramak aklınıza gelmiyor.” diyerek  Mehmet Dişli’yi sıkıştırdı. 

@huseyinozcelik

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın