Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 19° Adapazarı
Sabah
03:49
Öğle
13:10
İkindi
17:06
Akşam
20:31
Yatsı
22:13

Evet Oyları Ülke Genelinde Yüzde 58-60 Sakarya’da ise Yüzde 75’in Üzerinde

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
10.04.2017
Yazıyı Yazdır

16 Nisan Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi Halk oylamasına bir haftadan az bir zaman kaldı.  Geçtiğimiz hafta Ankara, İstanbul ve İzmir mitingleriyle milyonları Cumhurbaşkanı Erdoğan meydanlara toplamayı başardı. ( Ankara ve İzmir 1 milyon, İstanbul 2.5 milyon), Başbakan Binali Yıldırım her gün üç ilde miting yaparken,  MHP Lideri Devlet Bahçeli’de Afyonkarahisar, Antalya ve İstanbul’da miting yaptı. Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sonra İstanbul Yenikapı Meydanı’na çıkmayı cesaret edebilen ikinci lider oldu. Bahçeli Yenikapı’da 500 bin kişiye yakın bir kalabalığı toplamayı başarırken bu miting MHP tarihinin de en büyük mitinglerinden birisi oldu.

Sakarya’da ise Ak Parti milletvekilleri, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeki Toçoğlu ile birlikte parti programları kadar her gün STK’larla çeşitli etkinliklerde buluşuyorlar. Geçtiğimiz hafta iki günde bir, bir bakan Sakarya’yı ziyaret etti. Genel başkanları Bahçeli’nin coşkulu Sakarya mitinginin ardından MHP teşkilatları da sahaya indi. MHP’liler esnaf ve STK’ları dolaşarak evet oyu istiyorlar. Milli Birlik ve Düşünce Derneği  (MBD)50 gün önce sahalara inerken geçtiğimiz hafta çalışmalarını daha da hızlandırdı. MBD konferans, ilçe ve esnaf ziyaretlerine mitingleri de ekledi. Geçtiğimiz Pazar günü Akyazı’da, 15 Temmuz Direnişi ile ilgili yaptıkları anma etkinliğinde binleri meydanlara toplamaya başardılar.

Referanduma sayılı günler kala 1 Kasım seçimlerindeki isabetli tahminiyle tanınan A&G Araştırma şirketi başta olmak üzere ANAR, GENAR, Metropoll ve ORC araştırma şirketlerine göre EVET oyları 10 ila 5 puan arasında önde.  Hatta CHP’ye yakınlığıyla bilinen Gezici anketinde bile EVET’ler önde. 14 araştırma şirketi içinde bir tek SONAR ‘HAYIR’ oylarının az da olsa önde olduğunu açıkladı.

Sakarya’da ise Büyükşehir Belediye Başkan’ı Zeki Toçoğlu’nun açıkladığı ankette EVET oyları yüzde 71.4 ‘ü bulurken Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri Bahçeli’nin mitingleri, Sakarya’da ki EVET cephesini oluşturan AK Parti, MHP ve MBD’nin çalışmalarını arttırmaları ve EVET cephesinde ki heyecan sonrası bu oy oranının yüzde 75’lere çıktığını söyleyebiliriz.

CHP Genel Başkan’ı Kılıçdaroğlu’nun ‘kontrollü darbe’,  CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ve CHP Milletvekili Hüsnü Bozkurt’un evet diyenleri ‘denize dökeriz’ ve en son olarak ta izinsiz miting yaptığı için kendisini uyaran polislere CHP Milletvekili Tuncay Özkan’ın ‘it’ çıkışı muhtemelen anketlerde EVET’in açık ara önde olması nedeniyle. Sakarya’da daha öncede prokovatif çıkışları ile gündeme gelen CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Ulaş Yusuf Konyalı’nın tahrikleri ile Hendek’te ki tartışmada bunlara eklenebilir.

Anketler, mitingler, meydana toplanan kalabalıklar, söylemler, çalışmalara vb. baktığımızda referanduma bir haftadan az bir zaman kala EVET oylarının ülke genelinde 58-60 bandında, Sakarya’da ise yüzde 75’lerin üzerinde olduğunu söyleyebilirim. Bu oranların son hafta birkaç puan daha artması muhtemel.

 

Twitter: @huseyinozcelik

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın