Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 19° Adapazarı
Sabah
03:49
Öğle
13:10
İkindi
17:06
Akşam
20:31
Yatsı
22:13

MBD’nin ‘Vatan ve Millet İçin Evet’ Kampanyası

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
06.03.2017
Yazıyı Yazdır

1 Kasım Seçimleri öncesi BBP ve Alperen Ocakları’ndan koparak AK Parti’yi destekleyen ülkücüler tarafından kurulan Milli Birlik ve Düşünce Derneği (MBD) 1 Kasım Seçimlerinde AK Parti’nin Sakarya’da, 7 Haziran Seçimlerine göre oylarını yüzde 11.5 artırmasında büyük rol oynamışlardı. Yine MBD ‘nin 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sırasında Sakarya Valiliği’nin geri alınmasında çok etkili olduğuna tanık olmuştuk. MBD’li gençler, 15 Temmuz Direnişinin Sakarya’da öncüleri olurken onların demokrasi nöbetlerinde alanları doldurduklarını da görmüştük. Yine AK Parti gençlik kollarıyla yaptıkları koalisyon sonucu Sakarya Üniversitesi Öğrenci Konsey başkanlığının kazanılmasını da MBD sağlamıştı.

Şimdi de 16 Nisan Referandumunda yeni anayasa değişikliğine ‘Evet’ oyu çıkması için çalışıyorlar.  Önceki gün Adapazarı Kültür Merkezi’nde düzenledikleri Yenişafak Gazetesi Yazarı Hikmet Genç konferansı ile sahalara indiler. Konferansa yoğun bir katılım olurken MBD, ‘Türk Milliyetçileri Vatan ve Millet İçin Evet’ diyor adıyla bir kampanya başlattılar.

MBD Genel Başkan’ı Erdem Ercan ve arkadaşları referandum kampanyasında sahalara inerken MBD bir otobüsü giydirerek te şehir merkezi ve ilçelerde gezdiriyor.  MBD 10 Mart’ta Sakarya Üniversitesi Kongre Merkezi’nde neden evet dedikleriyle ilgili bir konferans düzenlerken; gazeteci ve siyasilerden oluşan gruplarda da ilçelerde geniş katılımlı konferans ve etkinlikler düzenleyecekler.  Yine referandum sürecinde Atatürk Kapalı Spor Salonunda büyük bir gece düzenlemekte MBD’nin gündeminde. Kısaca MBD tüm güçleriyle ve  bir siyasi parti kadar örgütlü yapısıyla sahalarda.

Erdem Ercan’ın genel başkanlığında Sakarya’nın bütün ilçelerinde örgütlenen MBD’nin ilimizde beş binden fazla üyesi ve özellikle gençler olmak üzere on binlerce sempatizanı var. Genel Merkezi Sakarya’da bulunan MBD’nin ayrıca 15 ilde teşkilatı bulunuyor.

MBD ve Genel Başkan’ı Erdem Ercan, 15 Temmuz FETÖ darbe kalkışmasının toplumsal ve siyasal alana yüklediği mecburi durum  nedeniyle daha güçlü ve milli birliğini sağlayan bir ülke olmamız için 16 Nisan Referandumunda  sandıktan ‘Evet’ oyu çıkmasının gerektiğine inanıyorlar. MBD’lilerin  ‘Evet’ demesi AK Partililerden biraz farklı. MBD’liler, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin dalgalar halinde devam ettiğine inanıyorlar. Ortadoğu’ya yerleşen ABD, Rusya ve Batılı güçlerin; Türkiye’nin birliği üzerine tehlikeli oyunlar planladıklarını düşünüyorlar. Türkiye’nin bir beka sorunu olduğunu söyleyerek bu zor süreçten güçlü ve milli bir iktidarla çıkılabileceğine inanıyorlar.

Öte yandan MBD’nin düşünce yapısını ülkücü hareket oluşturduğu için Onursal Liderleri Muhsin Yazıcıoğlu ve Alpaslan Türkeş’in geçmiş yıllarda Türkiye’nin kurtuluşunu başkanlık sisteminde görmelerinin ve günümüzde de MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin ‘Evet’ argümanlarının onların da ‘Evet’ kararında etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Referandumda evet çıkmasını ülkenin beka sorunu olarak gören ve güçlü iktidarla Türkiye’nin önünün açılacağına inanan MBD’lilerin çalışmalarının  Sakarya ve Türkiye’de  ‘Evet’ cephesine ciddi bir katkı sağlayacağı görülüyor. Özellikle Sakarya’da gençler üzerinde etkili olan MBD, ülkücü taban kadar milli ve manevi değerlere sahip kesimler üzerinde de tesirli. Öte yandan MBD düzenlediği ‘Vatan ve Millet İçin Evet’  kampanyası ile özellikle CHP ve Ulusalcı kesimin MHP tabanı üzerinde başlattığı ‘Hayır’ kampanyasını da kadük bırakıyor. Halk üzerinde milliyetçilerin evet dediği algısının güçlenmesine neden oluyorlar

MBD Genel Başkan’ı Erdem Ercan, AK Parti ve MHP’ ile birlikte MBD’nin vereceği destekle 16 Nisan Referandumunda sandıktan Sakarya’da yüzde 75’in Türkiye’de ise yüzde 60’ın üzerinde bir ‘Evet’ oyu çıkacağına inanıyor.

Twitter: @huseyinozcelik

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın