Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 19° Adapazarı
Sabah
03:49
Öğle
13:10
İkindi
17:06
Akşam
20:31
Yatsı
22:13

Mithatpaşa Tren İstasyonu Adapazarı’nda değil mi?

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
22.02.2017
Yazıyı Yazdır

Yenisakarya Gazetesi’nin önceki gün yayınladığı habere göre Pendik’ten kalkan Adapazarı Treni, 1 Nisan itibariyle Mithatpaşa Tren İstasyonu’na gelecek ve buradan da hareket edecek. Pendik-Adapazarı treni daha önce Arifiye’ye geliyor ve kalkıyordu.

Yenisakarya Gazetesi’nin haberi, TCDD Genel Müdürü Veysi Kurt’un ağzından vermesi ve Kurt’un bu yönde bir beyanı olmadığını açıklaması gazetecilik etiği açısından Yenisakarya Gazetesi’nin eleştirilmesine neden olurken  Adapazarı Treni’nin Mithatpaşa’dan kalkacağını ise kimse yalanlamadı.

Pendik-Adapazarı Treni’nin Mithatpaşa İstasyonu’na gelecek olması ve buradan kalkacak olması üzerine bazı gazete, gazeteciler ve STK’lar büyük yaygara koparıyorlar. Treninin şehir merkezine kadar gelmesini istiyorlar.

Trenin şehir merkezine girmesi için tren raylarının yer altına alınması gündeme geldi. Hatta bu yönde bir vaadi 7 Haziran Seçimleri öncesi dönemin Başbakan’ı Ahmet Davutoğlu miting meydanında dile getirdi. Daha sonra TCDD’nin yaptığı maliyet analizlerinde projenin yüzünün astarını geçeceği anlaşılınca üst geçitler yapılması gündeme geldi. Anlaşılan şimdi de bu üst geçitlerden de vaz geçiliyor.

Trenin Mithatpaşa İstasyonundan kalkacak olması Adapazarı Ekspresinin, Adapazarı  ilçesinden kalmayacağı veya başka bir ilçeye taşınacağı anlamına gelmez. Mithatpaşa İstasyonu Adapazarı İlçesi sınırları içerisinde. Trenin şehir merkezinde ki gardan kalkmasını isteyenler Mithatpaşa İstasyonu’nun şehir merkezine uzak olduğunu öne sürüp, istasyona gitmek için vatandaşların ulaşım araçları kullanacak olmasını ise büyük bir sorun olarak  gündeme getiriyorlar.  Halk popülizmi yaparak bir istemezük cephesi oluşturmaya çalışıyorlar.

Adapazarı Treni’nin şehir merkezinde ki gardan kalkması için tren raylarının yer altına alınması en doğru tercihti. Bu projenin maliyeti 500 milyon Lirayı buluyor. Eski parayla 500 Trilyon. Bu kadar büyük bir bütçenin bu proje için harcanması israf. 500 Trilyona iki üç şehir hastanesi, 100 okul inşa edilir.

 Yine üç adet üst geçit yapılması ve geçitler için yapılacak bağlantı yolları da ciddi bir maliyet yükü getiriyor. Raylar yer altına alınmadan ve üst geçitler yapılmadan trenin şehir merkezine girmesi ise trafiği felç edecek, kilitleyecek bir durum.

Vatandaşın cebinden çıkacak üç kuruş dolmuş ücretini gündeme getiren istemezük cephesi devletin kasasından çıkacak yüz milyonlara kayıtsız kalıyorlar. Nostanji dışında Treni’nin Mithatpaşa İstasyonundan kalmasının şehre  hiç bir  zararı yok.  Artık nüfusu bir milyona dayanan bir kentte hizmet ve yatırımların şehrin muhtelif bölgelerine de yayılması gerekiyor.  Metropole dönüşen bir kentte vatandaşların terminal, hastane ve gar gibi yerlere gitmek için ulaşım araçlarını kullanmaları da normal. Ayrıca Adapazarı Treni’nden sadece Adapazarı İlçesi sakinleri yararlanmıyor. Serdivan, Karasu, Hendek, Pamukova’da yaşayan vatandaşlar trenden yararlanmak için nasıl ulaşım aracı kullanarak  tren istasyonuna geliyorlarsa Adapazarı ilçesinde oturanlarda ulaşım aracı kullanarak Mithatpaşa İstasyonu’na gitmeleri akli bir durum.

Şehirde son yıllarda Sakarya’nın gelişmesi ve büyümesini engelleyen ciddi bir istemezük cephesi oluştu. Sayıları az da olsa özgür ağırlıkları büyük olan bu gruplar, siyasetçi ve yerel yöneticileri baskı altına alıyorlar. Onların baskıları ve halk popülizme başvurmaları nedeniyle yıllardır şehrin içinde kalan ve şehrin gelişmesini engelleyen TÜVASAŞ bir türlü taşınamıyor. Yine Şeker Fabrikası şehrin dışına çıkartılamıyor ve bütün şehir küspe kokusuna mahkûm ediliyor.  TMO Silolarının kaldırılması ve yerine Ofis Sanat Merkezi’nin yapılmasına da bu gruplar uzun yıllar direndiler.

Adapazarı içinde gecekonduya dönüşen Uzun Çarşı’ya da bu gruplar yüzünden uzun yıllar tek bir çivi çakılamamıştı.  Yine bu grupların şehri talan edecekler yaygarası nedeniyle de şehir merkezine modern ticaret ve iş merkezleri yapılamıyor.

Bu gün İSKi Genel Müdürü olan Fatih Turan’ın Ulaşım Daire Başkan’ı olduğu dönemde Arifiye’de yapılan Otobüs Terminali’nin alt katı modern bir tren istasyonu olarak planlanmıştı. Hızlı ve diğer trenler ile Pendik-Adapazarı Treni de buradan kalkacaktı. Mevcut tren hatları üzerinden ise ADARAY Arifiye ve Sapanca’ya kadar gidecekti. O dönem bu önemli proje Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD yetkilerinin manasız karşı çıkışları nedeniyle kadük kalmıştı. Hem hızlı tren hem diğer tren hatları için en ideal bu projeydi.  Bu proje hayata geçirilseydi çok fonksiyonlu bir terminal ve gara Sakarya sahip olacaktı. Ayrıca şehir merkezindeki ilkel gara Adapazarı ekspresinin gelmesi geyiğinden de kurtulacaktık.

@huseyinozcelik

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın