Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 19° Adapazarı
Sabah
03:49
Öğle
13:10
İkindi
17:06
Akşam
20:31
Yatsı
22:13

Sakarya’da kararsız seçmen oranı ne kadar?

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
20.02.2017
Yazıyı Yazdır

1Kasım Seçimlerinin tek bileni Adil Gür'ün yaptığı son anket çalışması referandum kampanyası öncesi çarpıcı bir tablo ortaya koydu.

 A&G’nin  metropol kentler, büyükşehirler  (Muhtemel bu büyükşehirler arasında Sakarya’da yer alıyor.)  42 il ve 7 coğrafi bölgede; üç bin denekle yaptığı anket çalışmasına göre  erkeklerin yüzde 12.4’ü ve kadınların ise yüzde 15.5’i kararsız. 

Yine 1 Kasım Seçimlerinde AK Parti’ye oy verdim diyenlerin yüzde 9.6’sı, MHP’ye oy verdim diyenlerin yüzde 17.4’ü, CHP’ye oy verdim diyenlerin yüzde 6.1’i, HDP’ye oy verdim diyenlerin yüzde 12.4 ve diğer partilere oy verenlerin yüzde 46’sı kararsız.

Anket sonuçlarına göre 18-30 yaş arası nüfusta kararsızların  oranı  yüzde 13.2 iken, 31-45 yaş arasının yüzde 13.9’ü  ve 46 yaş üzerinin ise yüzde15’nin kararsız olduğunu görüyoruz.

Adil Gür’ün anketinin ayrıntılarına baktığımızda ev kadınlarının yüzde 17.4’nün, özel sektör çalışanlarının yüzde 13.6’sının, emeklilerin yüzde 12.5’nin, öğrencilerin yüzde 15.3’nün, esnafların yüzde 8.3’nün, işsizlerin yüzde 15.6’sının, devlet memurlarının yüzde 7.5’nin, çiftçilerin yüzde 10.5’nin, vasıflı işçilerin yüzde 11.7’sinin ve vasıfsız işçilerin yüzde 18’nin kararsız olduğunu görüyoruz.

Adil Gür’ün ortaya koyduğu ankete göre toplumun yüzde 15’i referanduma 55 gün kala kararsız. Geçmiş tecrübelere bakarak şunu söyleyebiliriz; Bu kararsızların üçte biri  gerçek kararsız değil. Aslında bunlar sandığa gitmeyecek seçmenler. Ben sandığa gitmeyeceğim demek yerine, kararsızım demeyi tercih ediyorlar. Ülke genelinde yüzde 10 civarında, 5 milyon oya karşılık gelen bir  kararsız bir seçmen var ki bunların kararı 16 Nisan’da yapılacak referandumun sonuçlarında hayati derecede önem taşıyor.

Adil Gür’ün anketinden yola çıkarak Sakarya’da ise kararsız seçmen sayısının 60-70 bin civarında olduğunu söyleyebiliriz. 55 gün boyunca evet ve hayır cephesinin ikna için çalışacağı 60-70 bin kişi.

Kararsızların yüzde 15.5’nin kadın seçmenler olduğunu ve ev kadınlarının ise yüzde 17.4 ‘nün kararsız olduğu göz önünde tutulduğunda evet veya hayır diyen partililerin kadın kollarının çok çalışması gerektiği görülüyor.

 Enteresan bir şekilde gençler yaşlılara göre daha kararlı görünürken partililerin çalışmalarını 31 yaş üstü, özellikle de 46 yaş ve üstü grubunu ikna için yoğunlaştırması gerekiyor.

Esnaflar kararlı gözükürken işşiz ve vasıfsız işçi kitlesinde kararsızların yüzde 17-18 seviyelerinde olduğu görülüyor.

Yine AK Partililer kendi tabanlarının yüzde 9.6’sını, CHP’lilerin yüzde 6.1’ni ve MHP’lilerin ise yüzde 17.4’nü ikna etmeleri gerekiyor.  

Evet ve Hayır cephesini oluşturan partililer kendi seçmenleri kadar 1 Kasım Seçimlerinde DP, ANAVATAN, Saadet Partisi, BBP, DSP vb partililerin seçmeni ikna etmeleri gerekiyor. Çünkü bu partililere oy verenlerin yüzde 50’ye yakını kararsız seçmenler arasında yer alıyorlar.

Sakarya’da AK Parti ve CHP’liler bir aya yakın bir zamandır referandum için çalışma başlattılar. Özellikle iki haftadır sahada olmalarına rağmen bugüne kadar ki söylem ve politikalarının kararsız seçmenleri iknadan çok uzak olduğunu söyleyebiliriz.

Evet ve Hayır kampanyalarını yürüten partiler, STK’lar, sendikalar, gruplar ve kişiler kararsız seçmenin kafasındaki soru işaretlerini gidermeleri gerekir. Büyük ve iddialı söz ve söylemler yerine basit cümlelerle bu değişikliğin hayatımıza ne getirdiğini veya ne götürdüğünü iyi anlatabilen kararsız seçmenleri ikna edecek.

Twitter: @huseyinozcelik

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın