Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 19° Adapazarı
Sabah
03:49
Öğle
13:10
İkindi
17:06
Akşam
20:31
Yatsı
22:13

Sakaryalı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Bekliyor / Erdoğan’ın Tarihi Sakarya Mitingleri

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
15.03.2017
Yazıyı Yazdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Mart Perşembe günü (bugün)  Sakarya’ya geliyor. Kent Meydanı’nda Sakaryalılara seslenecek olan Cumhurun Başkanı Erdoğan’ı, yarında on binlerce Sakaryalı bağrına basacak. Kent Meydanı bir kez daha tarihi günlerinden birisini yaşayacak ve her zaman olduğu gibi Sakaryalılar miting saatinden önce meydanı dolduracaklar…

Erdoğan’ın bugüne kadar Sakarya’da katıldığı her mitingi izledim. Hepsi coşkulu, kalabalık ve unutulmazdı. Miting günlerinde, sabah erken saatlerden itibaren meydana akan tüm yollardan sanki insanlar akıyorlardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tarihi Sakarya mitinglerini sayacak olursak;

AK Parti’yi kurduğu ve Genel Başkan olarak ilk kez geldiği Sakarya’da, Erdoğan eski Gar Meydanı’nda on binlere seslenmişti. On binler eski Gar Meydanı’na sığmamış, Atatürk Bulvarı’na taşmış ve o dönemki Elmas Oteli’nin kapılarına dayanmıştı. O günkü Sakarya mitingi 3 Kasım 2002’de ki seçim zaferinin ilk işaretiydi.

28 Nisan e-Muhtırası sonrası yapılan 2007 seçimleri mitinginde Başbakan Erdoğan ve o dönemin Cumhurbaşkanı Adayı olan Abdullah Gül’ü eski Gar Meydanı’nda yine on binler coşkuyla karşılamıştı. 365 zorlaması ve 28 Nisan e -Muhtırası sahiplerine tokadı basmıştı.

Kent Meydanı’nın açılışını yapmak için Sakarya’ya gelmeden önce günlerce şehrin gazetecileri meydanın çok büyük olduğu için asla hiçbir lider tarafından doldurulamayacağını öne sürerlerken,  Erdoğan meydanın açılışında alanı tıka basa doldurmuştu. Alanın büyüklüğü nedeniyle meydanın dolmayacağını ileri süren gazeteciler, mitingin muhteşemliği karşısında devrelerini yanmış ve ruh sağlıklarını yitirmişlerdi. Günlerce kendilerine gelememişlerdi.

Davos’ta ki One Minute çıkışı sonrası Erdoğan’ın ilk miting yaptığı  illerden birisi de Sakarya olmuştu. Yağan sağanak yağmura rağmen on binler meydanı terk etmeyerek dünyaya one minute demişlerdi.

17 Aralık Darbe Girişimi ardından 25 Aralık Günü Kent Meydanı’nda yüz bine yakın Sakaryalı toplanmış ve o gün FETÖCÜ’lerin ikinci darbe girişimini kadük bırakmıştı. Sakarya’da yüzbinlerin toplandığını ve Erdoğan’ı bağrına bastığını tüm Türkiye görmüştü. Sakarya mitingi sonrası Erdoğan’ı, Atatürk Havalimanında yüzbinler karşılamış ve yine yüzbinlerin eşliğinde Erdoğan, Kısıklı’da ki konutuna gitmişti. 

 17-25 Aralık Darbe Girişimlerinin gölgesinde gidilen 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı Halk Oylaması öncesi yapılan mitingleri de Sakaryalı, İstiklal Savaşı olarak algılamış ve yine yüzbinler Kent Meydanı’ndan taşmışlardı. O mitinglerde de Kent Meydanı, insan selinden Atatürk Bulvarı ve Gar Meydanlarıyla birleşmişti.

Siyasete girdiği günden beri Sakaryalı Erdoğan’ı hiç yalnız bırakmadı. Erdoğan’ı kendilerinden ve ailelerinden bir fert gibi görüp desteklediler, O’nunla özel bir ilişki kurdular. Cumhurbaşkanı Erdoğan en son 1.5 yıl önce Sakarya’ya gelmişti. Sakaryalı aradan geçen zamanda Erdoğan’ı çok özledi. Şehirde günlerdir bir miting hazırlığı var. Herkes Erdoğan’ı konuşuyor ve hasretle bekliyor.

Yarın Sakarya Kent Meydanı yine tarihi günlerinden birisini daha yaşayacak, meydan dolup taşacak ve yüzbinlerce Sakaryalı Erdoğan’ı karşılayacaklar. Siyasi yaşamında hiç yalnız  bırakmadıkları Erdoğan’ı bir kez daha bağırlarına basacaklar. 

Sakarya Kent Meydanı’nda ki coşku ve kalabalık, 16 Nisan Referandumu zaferinin ilk işareti olacak.

Kent Meydanı’nı doldurup Atatürk Bulvarına akacak insan seli; Avrupa Faşizmine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’yı rehin almak isteyen ırkçı Hollanda’ya ve Nazi Almanya’sına ‘Uzun Adamlayız” mesajı olacak.  Yüzbinlerce Sakaryalı dünyaya verecekleri güçlü sesle,  tek dişi kalmış canavara dönüşen Batı’ya kapak yapacaklar.

Twitter: @huseyinozcelik

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın