Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 29° Adapazarı
Sabah
03:21
Öğle
13:06
İkindi
17:05
Akşam
20:40
Yatsı
22:31
BORSA 95572 % 0,54
DOLAR 4,70 % -0,43
EURO 5,46 % -0,36
ALTIN 192 % 0,17

Başkan Toçoğlu özel halk otobüslerinin devleti ve vatandaşı tehditlerine pabuç bırakmadı

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
06.10.2016
Yazıyı Yazdır

İl genelinde çalışan bazı özel halk otobüsü sahipleri ve ilçe otobüs kooperatif temsilcileri; önceki gün Büyükşehir Belediyesi’ne giderek Kart54 Sisteminin değiştirilmesi, validatör (elektronik ücret toplama cihazı) uygulamasının ertelenmesi, ilk-orta-lise-burslu ve üniversite öğrencilerine yapılan indirimin yüzde 20 ile sınırlandırılması, 65 yaş ve üstü ücretsiz binenlerin otobüs başına günde iki kişiyi geçmemesi ve de zam taleplerini ilettiler.

Taleplerinin 10 gün içinde yerine gelmemesi durumunda ise kontak kapatacaklarını belirterek devlet kurumunu ve vatandaşı tehdit ettiler.

Bu otobüs işletmelerinin Türkiye’nin ve dünyanın modern kentlerinde uygulanan ve vergi kaçırmanın önünü kesen elektronik kart sistemi uygulanmasının ertelenmesi talebi kabul edilemez bir istek.

Ayrıca modernliğin, kolaylığın ve denetlenebilir olmanın yerine atadan babadan kalma, manuel sistemleri istemleri de enteresan.

Öte yandan her ne kadar özel halk otobüsü olsalar da bu otobüsler, kamu hizmeti yerine getirdiklerini unutmamaları gerekir.

Kamu hizmeti gereğince öğrenciler hakkında tespit edilen indirimleri uygulamak zorundalar.

Hele hele 65 yaş üstü vatandaşların otobüs başına günde iki adetle sınırlandırılması yaşlı vatandaşların saatlerce duraklarda beklemesine yol açabilecek bir istek ve vicdansızlıktır.

Zam talebi konusuna gelince de Büyükşehir Belediyesi zaten ücretlere makul bir zam uygulanması için bir çalışma başlatmıştı.

Bazı özel halk otobüsleri ve ilçe otobüsleri kooperatiflerinin vergi kaçırma, öğrenci ücretlerine indirimin sınırlandırılması ve 65 yaş üstüne kamu hizmeti vermeme gibi talepleri ile devlet kurumlarını ve vatandaşı tehdit etmeleri kabul edilemez bir durum.

Bu durum ve tehditler karşısında Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan’ı Zeki Toçoğlu gereğini yaparak bu otobüs sahiplerine rest çekti.

Başkan Toçoğlu bu otobüslerin kontak kapatmaları halinde hazırlıklarını tamamladıklarını, bir B planlarının olduğunu ve her yere belediye otobüsleri sevk edeceklerini ifade etti.

Devlet kurumlarını ve vatandaşı tehdide Başkan Toçoğlu restle karşılık verdi.

Ayrıca vergi kaçırmayı önleyen validatör uygulamasını 10 Ekim Pazartesi günü uygulamayan otobüsler hakkında da yasal işlemler yapacaklarını ifade etti.

Büyükşehir Belediyesi’nin aldıkları ilave tedbirlerle her vatandaşı taşıyacak güce ve eylemselliğe sahip olduğunu söyleyerek vatandaşa güvence verdi.

Haksız, yasa dışı ve ilkel taleplerde bulunan özel otobüs sahipleri ve ilçe kooperatiflerine hadlerini bildirdi.

Bu otobüs sahipleri ve ilçe kooperatiflerine tavsiyem Başkan Toçoğlu’nun sabrını ve iyi niyetini zorlamamaları olacak.

Başkan Toçoğlu hele hele vatandaşı ve devlet kurumlarını tehdide pabuç bırakmaz.

Yasalara uymayan otobüslere cezayı keser.

Kontak kapatma eylemi yapmaları halinde iş çalışma ruhsatlarının iptaline kadar gider.

Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olurlar.

Twitter: @huseyinozcelik

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın