Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 21° Adapazarı
Sabah
06:14
Öğle
12:50
İkindi
15:22
Akşam
17:45
Yatsı
19:08
BORSA 90542 % -3,42
DOLAR 5,59 % -0,79
EURO 6,38 % -0,42
ALTIN 221 % 0,15

Darbeci Kirtetepe’nin İsmini Silerken Kenan Evren’in Adını Taşıyan Evrenköy’ü de Unutmayalım!

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
04.10.2016
Yazıyı Yazdır

Önceki hafta 27 Mayıs 1960 Darbesi’ni yapan cunta tarafından darbe sonrası Sakarya Valisi ve Belediye Başkanlığı görevine atanan General Sedat Kirtetepe’nin isminin hala şehrimizde ki bir caddenin adını taşımasının, darbeciler tarafından şehit edilen merhum Başbakanımız Adnan Menderes, Dışişleri Bakanımız Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanımız Hasan Polatkan’ın kemiklerini sızlatacağını yazmıştım.

15 Temmuz Darbe Girişimine karşı Türk Milleti ve Sakarya Halkı’nın gösterdiği büyük direniş sonrası şehrimizde darbecilerin izlerinin silinmesi için Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ni göreve çağırmıştım.

Sağ olsun Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan’ı Zeki Toçoğlu bu çağrımıza duyarsız kalmadı.

Başkan Toçoğlu önceki gün resmi twitter adresinden yaptığı açıklama da 27 Mayıs cuntacılarının Sakarya’ya vali ve belediye başkanı olarak atadıkları Sedat Kirtetepe’nin adının Adapazarı’ndaki caddeden silineceğini belirtti.

Toçoğlu, Sedat Kirtetepe isminin yerine bu caddeye hangi ismin verileceğini ise Sakaryalıların belirleyeceğini söyleyerek bu konuda anket yapacaklarını ifade etti.

15 Temmuz Darbe Girişimine direnen ve darbe gecesi Sakarya halkının önderi olan Başkan Toçoğlu demokrasi konusunda çok hassas davranıyor.

Bir yandan 15 Temmuz Darbe Girişimi Direnişinin sembol isimlerini cadde ve meydanlara vererek 15 Temmuz Direnişini ölümsüzleştiriyor öbür yandan da Darbeci Kirtetepe’nin adını Adapazarı’nda ki caddeden silerek şehrimizde darbeler tarihine ait izleri siliyor.

Sakarya’da Sedat Kirtepe gibi bir mahallemizin ismi de hala bir darbecinin ismini taşıyor. Sakarya`nın Adapazarı ilçesine bağlı olan Evrenköy Mahallesi 12 Eylül Darbesi’ni yapan General Kenan Evren’in adını taşıyor.

1980 yılına kadar ismi Kulaksız Çiftliği olan Evrenköy, darbenin ardından köy muhtarının Kenan Evren’e olan sempatisinden dolayı Evrenköy ismini almıştı.

Mahalle halkı yerleşim birimlerinin adının Darbeci Kenan Evren’in ismini taşımasından rahatsızlar.

Birçok kere ulusal ve yerel basına açıklama yapan mahalle halkı isimlerinin değiştirilmesini istediklerini ifade etmişler ve alternatif olarak ta Kurtuluş ismini önermişlerdi.

Sedat Kirtetepe Caddesi ismi silinirken Evrenköy Mahallesi’nin de ismi Büyükşehir Belediye Meclisi taraşından değiştirilmeli.

Bu iki darbecinin isimlerinin yerleşim birimlerinden silinmesiyle birlikte Sakarya’da darbeler tarihinden kalan son izlerde silinmiş olacak.

Twitter: @huseyinozcelik

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın