Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 29° Adapazarı
Sabah
03:21
Öğle
13:06
İkindi
17:05
Akşam
20:40
Yatsı
22:31
BORSA 95572 % 0,54
DOLAR 4,70 % -0,43
EURO 5,46 % -0,36
ALTIN 192 % 0,17

FETÖ ve Teröre Rağmen Sakarya Ekonomisi Büyüyor

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
06.01.2017
Yazıyı Yazdır

Türkiye, 15 Temmuz darbe girişimi ardından önce dolar üzerinden ekonomik bir operasyona ve ardından da dış kaynaklı sistematik bir terör saldırısına maruz kaldı.  Türkiye’nin bütün bu operasyonlara rağmen ekonomisi büyümeye devam ediyor. Türkiye büyürken Sakarya ise Türkiye’nin üstünde büyüyor.

2016’nın son çeyreğinde yükselişe geçen Sakarya ihracatı, Aralık ayında rekor artış yaşadı. Sakarya ihracatı Aralık ayında geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 214,2, bu yılın Kasım ayına göre ise yüzde 28,2 artış göstererek 477 milyon 477 bin dolar olarak gerçekleşti ve en çok ihracat yapan iller sıralamasında Kasım ayında olduğu gibi Aralık ayında da 7’nci sıradaki yerini korudu. Sakarya, ihracatta 2015 yılı toplamına göre yüzde 31 artışla, 2016 yılı toplam ihracat değerinde 2 milyar 523 milyon dolara ulaştı. 

Sakarya’nın ihracat rekorları kırmasında TOYOTA’nın önemli bir rolü varken artışı tek başına TOYOTA ile açıklayamayız.  Otomotivle birlikte imalat, makine ve elektronik gibi sektörlerde de ciddi manada ihracat yapıyoruz.

Türkiye terörle diz çöktürülmeye çalışılırken, her hafta bir yerlerde bombalar patlarken Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası  (SATSO) Başkan’ı Mahmut Kösemusul’un, ekonomide müjde açıklamalarıyla ülkemiz ve ilimiz için umutlanıyoruz. Yeniden dirilip ayağa kalkıyoruz.

Başkan Kösemusul ve SATSO yönetimi ihracattaki artışımıza rağmen alternatif pazarlar arayışı içindeler. Başkan Kösemusul, Türkiye - Afrika İş Forumu ikinci başkanlığı gibi önemli bir görevde. Kösemusul, Afrika ile kurduğu ilişki ve tecrübeleri Sakaryalı iş adamlarına da taşıyor. Aralık ayında Güney Afrika’ya, SATSO üyesi 40 iş adamı  bir iş ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarette Sakarya iş dünyası, Güney Afrika’da yeni bağlantılar yaptılar. Güney Afrika’ya 12.5 milyon doları aşan ihracatımız önümüzdeki günlerde daha da artacak.

Başkan Kösemusul ve SATSO yönetimi Sakarya Sanayisinin, AB pazarına olan bağımlığını son vermek için bir yandan Afrika pazarı diğer yandan da  ilişkilerin yeniden düzeldiği Rusya pazarı ile ilgili önemli çalışmalar yapıyorlar. Afrika ve Rusya dışında siyasi  sorunlarımızın çözülmeye başladığı İran ve Irak ile Menam Bölgesi’ne  ( Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri,,, Katar) önümüzde ki günlerde yeni bir atak başlatılacak.

Sakarya ekonomisi sadece ihracatta büyümüyor. SATSO’ya üye  limited şirket sayısı bir önceki yıla göre yüzde 4.7 artarken üye sayısı da 15.6 arttı. Yani Sakarya’da kurulan şirket sayısı bir önceki yıla oranla azami yüzde  15 artmış. Bu büyüme aynı zamanda istihdam artışı da demektir.

Başkan Kösemusul’un Sakarya sanayisine kazandırdığı alt yapı ve vizyonla sanayicimiz artık krizleri fırsata çeviriyor. Ülkemiz terör saldırılarına maruz kalsa da, Suriye’de savaş halinde olsa bile Sakarya ekonomisi artık kırılgan değil. Kendisine yeni rotalar çizebiliyor. Şimdiden 2017 yılının Sakarya ekonomisi için yeni rekorların kırıldığı, yüksek büyüme ve yüksek istihdam rakamlarının yakalandığı bir sıçrama yılı olacağını söyleyebiliriz. Bravo Başkan Kösemusul ve SATSO’ya. 

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın