Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 29° Adapazarı
Sabah
03:21
Öğle
13:06
İkindi
17:05
Akşam
20:40
Yatsı
22:31
BORSA 95572 % 0,54
DOLAR 4,70 % -0,43
EURO 5,46 % -0,36
ALTIN 192 % 0,17

Orhan Bey Üniversitesi’nde YÖK kararı ilk adım

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
11.11.2016
Yazıyı Yazdır

AK Parti Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen, önceki gün akşam saatlerinde attığı tweetle Uygulamalı Bilimler esası üzerine kurulacak Sakarya Orhan Bey Üniversitesi’nin YÖK tarafından onaylandığını ifade etti.

İsen’in açıklaması ardından kamuoyunda ikinci üniversitenin kuruşu bitti, her şey tamam şeklinde bir kamuoyu algısı oluştu. Hatta şehirde ki hava birkaç ay sonra kampus inşasına başlanacak ve önümüzde ki öğretim yılında Orhan Bey Üniversitesi öğrenci alacak şeklinde.

AK Parti Sakarya Milletvekilleri Ayhan Sefer Üstün, Ali İhsan Yavuz, Recep Uncuoğlu, Şaban Dişli ve Mustafa İsen ile Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan’ı Zeki Toçoğlu şehrimize ikinci bir üniversite kazandırmak için bir süredir yoğun bir çaba sarf ediyorlar. İkinci Üniversiteye başta SATSO Başkan’ı Mahmut Kösemusul ve SAÜ Rektörü Muzaffer Elmas başta olmak üzere bütün şehir ve kurumlar destek veriyorlar.

Orhan Bey Üniversitesi’nin kuruluşunun YÖK tarafından onaylanması önemli ve büyük bir olay fakat her şey bitmiş değil. İkinci Üniversite kuruluşu ile ilgili çalışma YÖK kararı sonrası Milli Eğitim Bakanlığına gönderilecek. Bakanlık çalışması sonrası karar ilk önce Meclis’te komisyonunda görüşülecek ve yasa maddesi olarak yasalaşarak Orhan Bey Üniversitesi kurulacak.

MHP’nin başkanlık sistemi ile ilgili bir tasarıyı AK Parti’nin Meclis’e sunması isteği ile birlikte Türkiye bir referandum ve sonrası olası başkanlık seçimleri sürecine girdi. AK Parti kısa sürece başkanlık teklifini meclise getirecek. MHP’nin destek vermesi halinde İlkbahar aylarında bir referandum ve yaz başı da bir başkanlık seçimi bizleri bekliyor. İkinci Üniversite kuruluşunun 2-3 ay gibi bir süreçte Meclis’ten geçmesi zor görünüyor. Muhtemelen teklif referandum ve bakanlık seçimleri sonrasına kalacak. Orhan Bey Üniversitesi, başkanlık seçimleri vaatleri arasında yer alacak. Teklifin başkanlık seçimleri sonrasına kalması halinde Meclis en erken 2017 Ekim’inde Orhan Bey Üniversitesi’nin kuruluşunu görüşebilir.

Yani Orhan Bey Üniversitesi’nin resmi kuruluşu bile birkaç yıl zaman alabilir. Kuruluş sonrası merkez kampusu inşası ve öğretim görevlileri kadrolarının oluşması da bir süreç gerektiriyor.

En iyi ihtimal Orhan Bey üniversitesi 2-3 eğitim yılı sonrası öğrenci kabulüne başlayabilir

Bunun en güzel örneğini Sakarya Tıp Fakültesi örneğinde gördük. Tıp fakültesi kuruşunun 3 yılında ilimizde faaliyete geçebildi.

İsen sanırım büyük bir heyecan sonucu ve tek başına YÖK’ün kararını sosyal medya üzerinden duyurması sonrası şehirde İkinci Üniversite bitti gibi yanlış bir olgu oluştu. Oysaki beş milletvekili ve büyükşehir belediye başkanıyla birlikte projenin paydaşlarının yer aldığı bir toplantıyla YÖK kararı ve bundan sonrası oluşacak süreç kamuoyuyla paylaşılsa daha iyi olurdu. Kamuoyu daha iyi bilgilendirirdi. Ayrıca Üniversite’nin faaliyet tarzı konusunda şehirde tartıma oluşturdu. Uygulamalı Bilimler Üniversitesi şehre anlatılmalı. Tartışılmalı. Gerekirse de kurulu şekli üzerinde rutüjlar yapılmalı.

Twitter: @huseyinozcelik

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın