Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 28° Adapazarı
Sabah
05:12
Öğle
12:58
İkindi
16:23
Akşam
19:06
Yatsı
20:25
BORSA 96861 % 0,77
DOLAR 6,27 % 1,39
EURO 7,39 % 1,15
ALTIN 244 % 0,05

Şehit Kaymakamız M. Fatih Safitürk’ü, Sakaryalı şehadetiyle tanıdı

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
12.11.2016
Yazıyı Yazdır

Henüz hayatının baharı sayılabilecek 35 yaşında bölücü terör örgütü PKK’nın hain ve kalleşçe saldırısı sonrası şehit olan Mardin/Derik Kaymakamız Muhammed Fatih Safitürk’ü; Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Başbakan Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Enerji Bakan’ı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Valisi Mustafa Yaman, Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, milletvekilleri ve devlet protokolünün katıldığı törenle yüz binlerce Sakaryalı al bayrağımızla, tekbir ve dualarla şehidimizin aziz hatırasına yakışır bir şekilde uğurladı.

Ulusal TV kanallarında şehidimizin Yetim Oğlu Asım’ın babasının al bayraklı tabutunu öpüşü ve öğretmen eşi Ayşegül hanımefendinin dik duruşu ve eşini uğurlarken "Sana şehitlik çok yakıştı. Bir kaymakam şehit olacaktı, o sen olmalıydın. Biliyordum en önde gittin. Şehit kaymakamım Allah senden razı olsun” sözleri ve babası Asım Safitürk Hoca’nın oğlunun şehadeti karşısında “Memleketin başı sağ olsun. Milletin başı sağ olsun. Oğlumla gurur duyuyorum. Vatan, uğrunda şehit olan varsa vatandır. Vatan sağ olsun” açıklamasının görüntülerinin yayınlanması karşısında Şehidimiz Muhammed Safitürk’e bütün Türkiye göz yaşı döküyor.

Kahramanımız, şehidimiz, hemşerimiz Mardin Derik Kaymakamız Muhammed Fatih Safitürk’ün genç yaşına kadar yaptıklarını, başarılarını ve büyüklüğünü ve de Türkiye için önemini ancak şehit olmasıyla anladık. Safitürk, 35 yıllık kısa ömrüne başarılı bir kariyer ve milleti için birçok hizmet sığdırmaya başarmış bir isim. Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslar İlişkiler Bölümünü 2004 yılında başarıyla bitiren Safitürk 2005-2008 yılları arasında çeşitli bakanlıklarda uzman olarak görev almış.

2009 yılında Kastamonu Küre Kaymakam vekili olan Safitürk 2011-2013 seneleri arasında Bolu Kıbrıscık Kaymakamı ve 2013-2015 seneleri arasında da Bingöl Kiğı Kaymakamı olarak görev yaptı. Kısa ömrüne 11 yıl başarıyla dolu devlet hizmeti sığdıran şehidimiz Safitürk ayrıca eğitimini de ihmal etmemiş ve 2010 yılında yüksek lisans eğitimini İngiltere’deki University of Exeter’da tamamlamış.

En son olarak Derik Kaymakamı olarak görece başlayan Safitürk, bir ay öncede Derik Belediyesi’ne kayyum olarak atandı. Hem Derik Kaymakamı hem de belediye başkanı olarak görev yaparken Safitürk bu dönemde PKK ile başarılı ve etkin bir şekilde mücadele etti. Halkı yanına alan Safitürk, halkla birlikte PKK ve yandaşlarının açtıkları hendekleri kapatmış, kayyum olarak atandığı Derik Belediye Başkanı olarak ta her türlü engellemeye rağmen çöpleri yine halkla birlikte toplamış bir isim. PKK ve yandaşlarına göz açtırmayan, nefes aldırmayan Safitürk, Derik’te güvenlikle birlikte barış ve sükuneti sağlayarak halka eşit vatanda olduklarını hissettirmiş.

Safitürk, HDP/DBP’li belediyenin yılladır halka hizmet etmemesi karşısında bir ayda ilçenin sokaklarını sıcak asfalta kavuşturmuş, çöpleri düzenli toplamış ve belediyeyi terör örgütü ve yandaşlarından temizleyerek Derik halkına açmış, devletin kaynaklarının halka hizmet için kullanılmasını sağlamıştı. Derik zeytininin markalaşması için de çalışmalar başlatan Safitürk, Derik halkının kahramanı ve sevgilisi olmuş.

Eğer ömrü vefa etseydi iler ki yıllarda bütün Türkiye onu Diyarbakır Emniyet Müdürüyken Şehit Edilen hemşerimiz Ali Gaffar Okkan ve Vali Recep Yazıcıoğlu gibi efsane bir devlet adamı olarak tanıyacaktı. Safitürk, Ali Gaffar Okkan ve Recep Yazıcıoğlu’nun izinde giden bir devlet adamıydı.

Safitürk’e düzenlenen bombalı suikast basit bir terör olayı olmayıp, bizzat PKK üst yönetimi tarafından planlanan bir saldırıdır. Kısa sürede halk için yaptıkları hizmetle HDP/DBP’li belediyelere kayyum atanması kararının ne kadar doğru olduğunu gösteren ve Derik halkını, devletin yanına çeken Safitürk bir süredir PKK ve FETÖ terör örgütüne destek veren medya tarafından hedef gösterilmeye başlanmıştı.

PKK, kayyum belediye başkanı olarak ta başarılı olan Safitürk’ü şehit ederek kayyum olarak atanan belediye başkanlarına ve bölge halkına gözdağı vermek istedi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde başlayan huzur ortamını sabote etmek istedi.

Türkiye’nin birliği, barışı ve terörün kökünün kazanması için ülkemizin Sakaryalı Muhammed Fatih Safitürk gibi kariyerli, çalışkan, cesur, vatanını ve milletini seven, halkın güvenini kazanan, kahraman devlet adamlarına ihtiyacı var.

Şehadetin aileni ve Sakaryalıları gururlandırdı. Seni gururla Peygamber Efendimizin Sancağı altına uğurladık. Türk Milleti ve Sakaryalı senden razı oldu. Allah’ta senden razı olsun.

Kısa ömrüne büyük başarılar kazandıran ve şehaditiyle başarılarına hepimizin tanık olduğu, tüm Türkiye’yi göz yaşına boğan Şehidimiz Muhammed Fatih Safitürk’ün aziz hatırasını yaşatmak ve örnek olan yaşamını gençlere aktarılması içinde Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan’ı Zeki Toçoğlu ve Büyükşehir Belediye Meclis’i de gerekenleri hiç kuşkusuz ki kısa sürede yapacaktır.

Twitter: @huseyinozcelik

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın