Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 29° Adapazarı
Sabah
03:21
Öğle
13:06
İkindi
17:05
Akşam
20:40
Yatsı
22:31
BORSA 95572 % 0,54
DOLAR 4,70 % -0,43
EURO 5,46 % -0,36
ALTIN 192 % 0,17

Milyarlar Harcasanız Geriye Dönemezsiniz!

CHP İl Başkanı Ayça Taşkent, Geyve Doğancıl mahallesinde kurulacak çimento fabrikası hakkında incelemeler yapmak üzere Doğancıl mahallesine gitti

Haberler/SİYASET
13.12.2016
Haberi Yazdır
Milyarlar Harcasanız Geriye Dönemezsiniz!

CHP İl Başkanı Ayça Taşkent, Geyve Doğancıl mahallesinde kurulacak çimento fabrikası hakkında incelemeler yapmak üzere Doğancıl mahallesine gitti. İl yönetim Kurulu üyeleri, Geyve İlçe Başkanı Mevlüt Ayvaz ve bazı çevrecilerle ilk etapta vatandaşın görüşünü almak üzere Doğancıl’a gittiğini belirten Ayça Taşkent kamu yararı gözeten sorumlulukları gereği bu olayı yakından takip edeceklerini belirtti.

Çevre sorunlarının her toplum için büyük bir tehdit oluşturduğunu belirten Taşkent, öncelikle Doğancıl ve çevre mahalle vatandaşlarının, kurulacak çimento fabrikasının tarım, hayvancılık, su kaynakları, yayla turizmi ve de insan sağlığı açısından bir tehdit oluşturduğu üzerinde kendileriyle hem fikir olduklarını söylemelerinin memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Taşkent sözlerine şöyle devam etti: “Sözü edilen fabrika sadece Doğancıl, Hark, Tuzla, Aksu, Dedeler, Sabırlar, Çay, Poydular ve Sütalan gibi yakın yerleşim yerlerinin yanında bilimsel olarak açıklanan ve çapı kilometrelerce belirtilen geniş bir alanı etkileyecek. Yörenin tarımsal zenginliği yok olacak, verim %70 oranında azalacak. Taraklı’nın potansiyel yayla ve termal turizmi kötü yönde etkilenecek ve en önemlisi insan sağlığı tehlikeye girecek.”

Taşkent; “ Yaşanan gerçekler, ileri teknoloji bile kullanılsa çevre ve insan sağlık sorunlarının devam ettiğini göstermektedir. Çevre, tarım, turizm ve sağlık konusunda yaşanacak kötü gidişi daha sonra milyarlar harcasak geri döndüremeyiz. Bu bilgiler ışığında tavır almalıyız. Sanayi tarımın karşıtı değildir ama sanayi kurulacak yer de tarım arazileri olmamalıdır.

Bunu bu bölgede yaparsanız gelecek nesillerin yaşam hakkını yok edersiniz. Bu durum da, tam bir cinayettir. Bu aşamada yaşanabilir kent bilinci oluşturmak anlamında üzerimize düşeni yapacağız ve konunun takipçisi olacağız.” diyerek sözlerini bitirdi.


Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın