Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 29° Adapazarı
Sabah
03:21
Öğle
13:06
İkindi
17:05
Akşam
20:40
Yatsı
22:31
BORSA 95572 % 0,54
DOLAR 4,70 % -0,43
EURO 5,46 % -0,36
ALTIN 192 % 0,17

BMC devlet firması mı?

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
14.03.2016
Yazıyı Yazdır

Karasu`ya fabrika kurmaya hazırlanan ve 222 hektar bir alan satın alan BMC firması henüz kazma vurmadan spekülasyonlar başladı.

Herkeste canhıraş bir açıklama yapma isteği.

İktidar kanadındakiler iyi bir şey olduğunu ifade etmek ve fabrikaya kendilerinin öncülük ettiğini dile getirmek için "Bu fabrika şöyle iyi olacak, böyle iyi olacak" diyor. Hatta işi ilerletip eleştiride bulunanlara "Bu fabrikaya karşı durmak resmen vatan hainliğidir" diyenler de oluyor.

Muhalefet kanadındakiler de fabrikanın olursa mükemmel olması için mükemmel olmazsa da muhtemelen yarın ortaya çıkabilecek aksilikleri öngörmek için eleştirilerde bulunuyor.

Birincisi BMC fabrikası bir kurtuluş savaşı değildir.

Kimse kimseyi eleştirdi diye vatan haini falan da olmaz.

Ancak halka kim bile bile yalan söylüyorsa o vatan haini olur.

Karasu`ya yapılacak olan fabrika bir devlet ya da hükümet yatırımı değildir. Özel bir teşebbüstür.

Bildiğiniz anonim şirkettir. Hatta holdingin de bir parçasıdır. Tam adı da BMC San. ve Tic. A.Ş.`dir. Yani firmanın yapacağı yatırım öncelikle ticaridir.

Firmanın hükümet destekli olması aslında onun kazandıklarını iktidara vereceği ya da yaptığı yanlışların hükümeti bağlayacağı anlamı çıkmamalıdır.

BMC firması İzmir`deki yatırımın büyük bir kısmını Karasu`ya taşımak için bir hazırlık içine girmiştir. Ulaştırma Bakanı`nın dediği gibi Karasu`ya sıfırdan bir yatırım yapılacak gibi durmamaktadır.

Yani İzmir`den Karasu`ya 1000 civarında bir personel taşınması düşünülmektedir. Eğer böyle olmasa İzmir`deki fabrikada çalışan insanlara durduk yere "İl dışında çalışmayı düşünür müsünüz?" diye sorulur muydu?

Mesela Toyota durduk yere anket yapıp personeline "İl dışında çalışmayı düşünür müsünüz?" dese tedirgin olmaz mısınız?

Demek ki ateş olmayan yerden duman çıkmıyor.

Dahası da var elbette.

BMC firması için Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu bir açıklama yaptı ve BMC`nin çok önemli bir kazanım olduğunu söyledi.

BMC için Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu bir açıklama yaptı ve firmaya yapılan eleştirilerin Sakarya`nın menfaatlerini istemeyenler tarafından yapıldığını söyledi.

BMC için Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bir açıklama yaptı ve fabrikanın İzmir`den taşınmayacağını Sakarya`ya yeni bir yatırım yapılacağını söyledi. (Binali Yıldırım aynı zamanda İzmir Milletvekili olduğu için söylemini açıklamasını bakan sıfatı ile mi yaptı yoksa İzmir Milletvekili olarak siyasi bir söylemde mi bulundu bilemiyoruz.)

Ancak enteresandır BMC firması Karasu`daki yatırımı ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Acaba diyoruz BMC`nin özel bir firma olduğunu bilmeyen yöneticilerimiz mi var?

Twitter: @muniralikara

E-Mail: munirali@yahoo.com

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın