https://www.littlecaesars.com.tr/
Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 21° Adapazarı
Sabah
04:26
Öğle
13:02
İkindi
16:49
Akşam
19:53
Yatsı
21:21

'Ney bizim kendi halimizin anlatımıdır'

Büyükşehir Akademi’de Mesnevi Okumaları dersinde katılımcılarla buluşan Dr. Öğretim Üyesi Sezai Küçük, “Ney’in sesindeki yakıcılık ve akıcılık aşk acısından gelmektedir. Ney hakkında konuşurken 8 veya 10 tane karşılıktan söz etmiştik. Bunlardan bir tanesi ‘Âşıktır.’ " dedi.

Haberler/YAŞAM
13.02.2019
Haberi Yazdır
'Ney bizim kendi halimizin anlatımıdır'

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Büyükşehir Akademi’de dersler devam ediyor. Tarihi Alicanlar Konağı’nda gerçekleştirilen Mesnevi Okumaları dersinde Dr. Öğretim Üyesi Sezai Küçük, öğrencilerine ‘Aşk’ hakkında bilgiler verdi.

Her insanda Aşk ateşi bulunur
Dr. Öğretim Üyesi Sezai Küçük, “Ney’in sesindeki yakıcılık ve akıcılık aşk acısından gelmektedir. Ney hakkında konuşurken 8 veya 10 tane karşılıktan söz etmiştik ama bunlardan bir tanesi ‘Âşıktır.’ Her insanın içinde bu manada yaratılıştan itibaren bir aşk ateşi bulunmaktadır. Ney anlatılırken söylenen her cümle ve her söz bizim kendi halimizin anlatımıdır. Ney’in sesinde ki yakıcılık onun içine düşen aşk ateşindendir. Bunu en güzel Hz. Mevlana’nın kendi hayatı içinden anlatabiliriz. Gönlünde uzun bir hak sevdası yangını taşıyan Hz. Mevlana, itiraf dolu hayatını 3 kelime ile tanımlamıştır. Andım, piştim ve yandım. İnsan da kâinatın sayfalarını çevirip okuyabilecek olsa kâinatın her bir sayfasının bir satırından bilmesi lazımdır ki gerçek bir aşk ile hak sevdasını görecektir. Yani Aşk’ı görmüş olacaklardır” sözlerine yer verdi.

Önerilen Haberler
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın