https://www.adatavir.com/
Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
05:25
Öğle
12:53
İkindi
16:08
Akşam
18:46
Yatsı
20:04

Ekonomi kimden yana?

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
09.04.2019
Yazıyı Yazdır

Herhalde bu soruyu hepimiz farkında olarak ya da farkında olmadan kendimize soruyoruz. Tabi ki çalışandan yana cevabını vermeyenimiz yoktur.

Bu soruyu 1990’lı yılların başında Ekonomist Galbirth, kitabının başlığında kullanmıştır. O yıllarda dünya ekonomisini değerlendirmiş ve dünyadaki ekonomik dengeden bahsetmiştir.

Evet, biz de şimdi bu soruyu sormadan önce ekonominin tanımını yapmalıyız.

Ekonomi kısaca, sınırlı kaynaklar ile değer karşılığında üretilen mal ve hizmetlerin tümünü kapsayan faaliyetlerin bütünüdür.

Ekonomik olarak istenen durum, arz ve talebin dengede olması yani, üretilen ürün kadar; kazanılan değer kadar, tüketmek, harcamak en temel tanım olarak ifade edebiliriz. Burada fazla tüketildiğinde, karşımıza ekonomik açıklar yani borçlar çıkarken, çok fazla üretildiğinde ya da  yeterince tüketilmediğinde üretim maliyetlerinden dolayı tekrar karşımıza mali yükler çıkar. O halde dengeli bir biçimde üretip, dengeli bir biçimde tüketmek en doğru işlemdir.

Bununla birlikte üretim, her zaman için ülke ekonomisinin geleceği açısından oldukça önemlidir. O halde üretime katkıda bulunmak, teknolojiyi geliştirmek 7’den 77’ye hepimizin hedefleri arasında yer almalıdır.

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın