Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
03:24
Öğle
13:07
İkindi
17:06
Akşam
20:41
Yatsı
22:31

Nesnelerin Interneti (IoT-Internet of Things)

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
28.10.2019
Yazıyı Yazdır

Nesnelerin interneti kavramı, internet teknolojisi yardımı ile akıllı cihazlar ile etkileşimli olarak çalışmasıdır. Burada Internet ve cihazlar ile birlikte bütünleşik bir biçimde, veriler ile gerçekleştirecekleri süreçlerin istenilen bir şekilde yürütmesi ve kontrol etmesini kapsamaktadır.

Uzaktan algılama, performans yönetimi ve kontrolü durumlarında kullanılan akıllı aygıtlar sayesinde mekan ve zaman boyutu olmaksızın verilerin, kontrol altında tutulması sürecidir. Bu bahsedilen kavrama örnek verecek olursak, sözgelimi akıllı ev yazılımından faydalanıyorsanız eğer, işten çıkıp, evinize gelmeden önce, mikrodalga fırınınızı yönlendirebilirsiz.

Evinizin kaloriferlerini ya da klimasını evinize gelmeden 5 yada 10 dakika öncesinden aktif hale getirebilirsiniz. Böylece daha düşük maliyetle konforu yaşamış olursunuz. Burada internet ve akıllı araç olarak telefon ve evde kullanılan elektronik cihazlar ile birlikte etkin ve verimli iletişimi sağlanmış olmaktadır. Akıllı ev sistemleri, Endüstri 4.0 kavramları nesnelerin interneti kavramı ile yakından ilgilidir. İlerleyen zaman içerisinde internet sadece bireysel kullanım olarak değil aynı zamanda kullandığımız elektronik yada elektrikle çalışan cihazlar ile bağlantılı olarak çalışabilecek ve entegre bir yapı ile daha geniş bir hizmet alanı sağlayacaktır.

Yine akıllı sistemler ve Endüstri 4.0 gibi günlük hayatta ve imalat sektöründe nesnelerin Interneti kavramlarının yaygın bir biçimde kullanılması aynı zamanda büyük verilerin depolanması ve işlenmesi durumunu da ortaya çıkartırken belki de bu verilerin güvenliği de ilerleyen zaman içerisinde önemli bir konu olarak karşımıza çıkacaktır.

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın