https://www.adatavir.com/
Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
05:25
Öğle
12:53
İkindi
16:08
Akşam
18:46
Yatsı
20:04

Teknoloji avantajları ve dezavantajları

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
05.03.2019
Yazıyı Yazdır

Teknoloji günümüzün en temel bileşenidir. Bu kapsamda teknolojinin nimetlerinden en fazla faydalananlardan birisi olarak kendimi çok şanslı bulmaktayım. Kullanmış olduğumuz telefonlardan izlemiş olduğumuz televizyonlar ve en kaçınılmazı da internet günümüzün en temel teknolojik parçalarıdır. Günlük hayatımızda kullanmış olduğumuz teknolojinin birlikte getirmiş olduğu avantajlar ve dezavantajlarda vardır.

Teknolojinin en büyük avantajlarından birisi ise yer, zaman ve mekan kavramlarını ortadan kaldırması ve  isteyen herkesin istediği zaman dünyanın herhangi bir yerine anında ulaşmasını sağlamak şeklinde özetleyebiliriz.

Teknoloji ve avantajları demişken biraz da bu teknolojinin dezavantajlarından bahsedelim. Beşikten mezara kadar herkes cep telefonu kullanabilmekte ve internet kullanımının en düşük yaş ortalaması 2 yaş dersek eğer, konuşmayı yeni öğrenen bir bebek diyebileceğimiz çocuk bile youtube kullanarak sesli arama ile ilgi alanına göre arama yaparak istediği videoları izleyebilmektedir. Aynı şekilde internet kullanımı yaşlı bireyler arasında da facebook kullanımının oldukça yaygın olduğunu düşünebiliriz.

Kısaca teknoloji 7 den 77 ye iliklerimize kadar işlemiş durumda. Hal böyle olunca, kimse bayramlar eski bayramlar gibi değil, komşuluk ilişkileri sona erdi, herkes a-sosyal bireyler olarak yaşamaya başladı gibi yakınmaları duyar gibi oluyorum. Öyleyse teknolojiye pardon telefona ne kadar bağımlı olarak yaşarsak, teknolojinin getirmiş olduğu bu dezavantajları da yaşamak durumunda kalırız.

O zaman, teknoloji ile birlikte, doğan güneşin, temiz havanın tadını çıkararak, etrafımızda tanıdığımız tanımadığımız herkese merhaba diyerek yeni güne teknoloji ve sosyal ilişkileri bir arada tutacak bir mesafede başlayabiliriz..

Öyleyse merhaba yeni güne….

Yorumlar 3
I 23.02.2020 20:41:09
Ben anlamadım
esin 07.03.2019 10:04:32
Çok doğru... Teknolojinin gelişmesi bir yandan iyi bir yandan insanlık maneviyatı açısından kötü bir durum. Tekknolojinin ilerlemesiyle insanlar insan ilişkilerini unutur duruma geldii
Tuğçe altınoğlu 07.03.2019 10:01:40
Çok bilgilendirici bir yazı olmuş yazanın ellerine sağlık. Teknolojiyi faydalı kullanınca gerçekten işe yaradığını fark ediyoruz. Haddinden fazla teknolojiye değer verdiğimizde sosyal hayattan çok fazla uzaklaşıyoruz.