Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
06:40
Öğle
13:15
İkindi
15:49
Akşam
18:12
Yatsı
19:35
https://api.whatsapp.com/send?phone=905538544835

Vali Nayir Radyo Mega'ya konuk oldu

Sakarya Radyo Mega stüdyosunda RATED ortak yayınında 'Şehir Konuşuyor' programının ilk konuğu olan Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, ulaşımdan çevreye, tarımdan turizme kadar her alanda Sakarya'nın önemli zenginliklere sahip olduğunu belirtti.

Haberler/GÜNCEL
24.02.2020
Haberi Yazdır
Vali Nayir Radyo Mega'ya konuk oldu

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Radyo Mega stüdyosunda RATED ortak yayınında Yahya Bakır'ın sunuculuğunu yaptığı 'Şehir Konuşuyor' programının konuğu oldu. 

"RADYOLAR HAYATIMIZDA ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP"
Programın ilk konuğu olan Vali Ahmet Hamdi Nayir, radyoların hayatımızdaki yeri ve önemine değinerek, "Radyo diyince benim gibi orta yaşın üzerine çıkmışlar için biraz nostalji olmuş oluyor. Bizim gençlik zamanımızda internet ve televizyon yoktu. Bilginin, haberin ve eğlencenin kaynağı radyolarımızdı. Hayatımızda önemli bir yeri olan radyolar, ailelerin ve büyüklerin ajans diyip o saati takip ettikleri bir haberleşme aracıydı. Hayatımızda çok kıymetli yeri olduğuna inanıyorum. O dönemde aldığımız zevki şuanda da hiç birşeyden almadığımız kanaatindeyim. Radyolar hayalimize çok fazla yer bırakıyordu. Bugün görseli artan hususlar bizi kendi içine bu kadar çekemiyor. Dolayısıyla radyo, bizim hayatımızda gerçekten önemli bir yere sahip" diye konuştu.

"SAKARYA ÖNEMLİ ZENGİNLİKLERE SAHİP"
Sakarya'nın birçok konuda başarılı faaliyetlere imza atmış bir şehir olduğunun altını çizen Vali Nayir, "Sakarya'nın tarımda çok başarılı örnekleri var. Belki bir kadim medeniyetin devamı sayılabilecek tarımda çok uygun arazi şartları çok uygun iklim şartları, nem ölçeğiyle mikroklima iklimleriyle ve nehiriyle gölüyle Sakarya'da gerçekten başarılı tarım örnekleri verilmiş. Bunlarda sonuca yansımış. Fındıkta, mısırda ayvada ve kabakta Türkiye ortalamasının üzerinde birimlere düşen bir rekolte yakalanabilmiş. Dolayısıyla burada bir başarısı var. Sakarya sanayide de aynı başarıyı sürdürmüş. Bu kadar büyük kentlere limanlara hammaddeye ve pazara yakın bir yerde başarılı sanayi örnekleride verilmiş. Turizm olarakta baktığımızda gerçekten büyük artıları var. Nehiriyle, gölüyle, denizleriyle, yeşil alanlarıyla, ormanlarıyla ve yaylalarıyla gerçekten büyük bir kapasiteye sahip. Tarih ve turizme değinince Taraklı, ama bir doğa ve güzellikler olarak baktığımızda Sapanca, Karasu ve Kocaali güzel örnekler. Üniversiteler şehri olarak bir cazibe merkezi olmuş. Herkesin huzurlu bir eğitim alacağı yer olarakta burası tercih edilmiş." dedi.

"SAKARYA ÇOK FARKLI DENGELERE SAHİP"
Sakarya'nın doğal güzelliklerini bozacak bir tarım veya sanayi anlayışı içinde olunduğunda turizmde beklenenin elde edilemeyeceğini belirten Vali Nayir, "Çok farklı dengelere sahip olan Sakarya, bu dengelerin bir arada yürütülmesi gereken bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Yapacağımız hiçbirşey diğerinin aleyhine olmamalı. Sanayiyi geliştirmeliyiz ama bu sanayi tarımı baskılamamalı. Tarımı geliştirmeliyiz ama çevreye olumsuzluk yapmamalı. Buradaki hizmetler sektörüde bunlarla birlikte yürümeli. Turizmimiz zaten buranın doğal güzelliklerine bağlı olarak gelişecek bir şey. Eğer biz doğal güzellikleri bozacak bir tarım veya sanayi anlayışı içinde olursak turizmde de beklediğimizi elde edemeyiz. Dolayısıyla Valilik olarak bize düşen görev; bu dengeleri muhafazada gayret sarf etmek. Yani biz öyle bir sanayileşme yeri seçeceğiz ki tarımdan bir fedakarlık yapmış olmayacağız. Öyle bir turizm geliştireceğiz ki yeşil alanlarımızı da koruyarak geliştirmiş olacağız. Bizlere düşen asıl görev, Sakarya'nın bütün bu güzelliklerini, artı değerlerini, marka değerlerini kontrol edip onlar arasındaki dengeyi merkezi yönetim, yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler işbirliğinde geliştirerek bir yere getirmek olmalı." şeklinde konuştu.

Üretim ve eğitim konularının kendisi için önemli olduğunu ve farklı olarak değerlendirdiğini belirten Vali Nayir, "Eğitim ve üretim konularını bir gelecek meselesi olarak görüyorum. Eğitimde ve üretimde başarılı olanlar, geleceğini daha garantiye alabilme konusunda diğer ülkelere fark atabilen bir yer olacaktır. Bunlardaki başarısızlık, bizim geleceğimizi de ve bağımsızlığımızı da sıkıntıya koyan hususlar olacaktır." dedi.

Programın sonunda Sakarya Radyo Televizyon ve İnternet Yayıncıları Derneği (RATED) Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Adıyaman, Vali Ahmet Hamdi Nayir'e üzerinde RATED logolu nostaljik bir radyo hediye etti. Hediye takdiminin ardından Radyo Mega ve Adatavir.com çalışanlarının yer aldığı toplu fotoğraf çekimi ile program son buldu.

Önerilen Haberler


https://www.youtube.com/channel/UCSufWlcrnTnTZHYqFTUvTLw
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın