Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
06:40
Öğle
13:15
İkindi
15:49
Akşam
18:12
Yatsı
19:35
https://api.whatsapp.com/send?phone=905538544835

Vali Nayir: Yenikent, kent merkezine göre daha sağlam zemine sahip

17 Ağustos 1999 depreminden sonra yapılan çalışmalarda zemin olarak en sağlam bölgenin yeni yerleşim bölgesi olarak nitelendirilen Korucuk, Karaman ve Camili bölgelerinin tespit edildiğini belirten Vali Nayir, "Hep beraber biliyoruz ki Adapazarı, Serdivan ve Erenler kısmındaki zemin Yenikent'e kadar sağlam değil. Yapılan araştırmalar bunu göstermişti. Yine burayı komple terk etmiyoruz. Elazığ, Malatya ve Van'daki depremleri gördük. Dolayısıyla bizim daha güçlü binalara ihtiyacımız var" dedi.

Haberler/GÜNCEL
25.02.2020
Haberi Yazdır
Vali Nayir: Yenikent, kent merkezine göre daha sağlam zemine sahip

HABER: EMRE ÇATAL

Sakarya'nın önde gelen isimlerinin konuk edileceği, Sakarya Radyo Mega'da Yahya Bakır'ın hazırlayıp sunduğu 'Şehir Konuşuyor' programın ilk canlı yayın konuğu Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir oldu. Vali Ahmet Hamdi Nayir, RATED ortak yayınında il bünyesinde yürütülen çalışmalar, sağlam zeminiyle yeni yerleşim bölgesi olan Yenikent, 2020 yılı sonuna doğru bitirilmesi planlanan Kuzey Marmara Otoyolu ve şehrin sağlık sorunları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

"YENİKENT KENT MERKEZİNE GÖRE DAHA SAĞLAM ZEMİNE SAHİP"
17 Ağustos 1999 depreminden sonra yapılan çalışmalarda zemin olarak en sağlam bölge yeni yerleşim bölgesi olan Korucuk, Karaman ve Camili bölgelerinin tespit edildiğini söyleyen Vali Nayir, "Kalıcı konutlar Korucuk, Karaman ve Camili bölgelerine yapılmış. Valilik ve adliyede bu bölgeye yapılarak şehrin o aks istikametinde büyümesi istenmiş. Ama geçen sürede üzülerek söylüyorum ki şehirle olan bağlantısında ulaşımın daha iyi hale getirilmesi konusunu biraz eksik bırakmışız. Halbuki şimdi belediyemizinde gündeminde varolan bir hafif raylı sistemle orayı daha cazip hale getirebiliriz. Orada bulunan birinin üniversite ile olan şehirle olan bağlantısını daha cazip hale getirecek çalışmalarla orayı güçlendirmek lazım. Mesela Ankara örneğine bakın; bir Batıkent uzun yıllar Ankara'nın dışında bir yermiş gibiydi ama metro ile birlikte Ankara'ya merkez oluşmaya başladı. Dolayısıyla alışveriş merkezleri de o tarafa doğru kaydırılabilmeli ve cazip hale getirilmeli. Hep beraber biliyoruz ki Adapazarı-Serdivan ve Erenler kısmındaki zemin oraya kadar sağlam değil. Yapılan araştırmalar bunu göstermişti. Yine burayı komple terk etmiyoruz. Elazığ, Malatya ve Van'daki depremleri gördük. Dolayısıyla bizim daha güçlü binalara ihtiyacımız var. Daha sağlam zeminlere ihtiyacımız var. Oranın da o açıdan değerlendirilmesi ve incelenmesi lazım, cazip şartlarını daha da geliştirmemiz lazım" dedi.

"KUZEY MARMARA OTOYOLU BİZE ZENGİNLİK KATACAK"
Akyazı'dan giren Kınalı'ya kadar çıkan 390 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu'nun Sakarya'ya zenginlik katacağını belirten Vali Nayir, "Bizim burada yol ağındaki trafik yükünü önemli ölçüde kaldıracak olan bize yardımcı olarak olan bir yol. Bizim otobanımızda D-100 karayolumuzda, D-650 karayolumuzda günlük 180 binin üzerinde bir araç trafiği oluşuyor. Bayramlarda bu sayı 380 binlere kadar çıkabiliyor. Artık bu yollar bu yükü kaldırmıyor. Eğer buradan gelip direkt Trakya tarafına, Avrupa tarafına geçecekler için ayrı bir yolun oluşturulması ihtiyacı vardı. Kuzey Marmara Otoyolu, onu sağlamaya yönelik. Dolayısıyla Akyazı'dan giren üçüncü boğaz köprüsüyle birlikte direkt karşıya geçip, Kınalı'dan çıkıp Avrupa'ya çok kolay ulaşabileceği bir yol ağına sahip olmuş olacak. Bu otoban, diğerlerinden daha farklı bir yapıya sahip. 4 geliş, 4 gidiş bir çizgisine sahip. Dolayısıyla tünelleri de daha yüksek. Bizim normal tünel yükseksiklerimiz 7.5 metreyken, bunlar 12 metreye varıyor. Çok daha kaliteli ve güvenlikli bir yol olacağına inanıyoruz. 2020 yılı sonuna doğru da bitirmeye gayret ediyorlar. Kuzey Marmara Otoyolu bize bir zenginlik katacak yoldur. Sanayimiz için, hizmetler sektörü için, ticaret sektörü için... Her şey için bizim açımızdan ilimize kıymet katacak olan bir husustur. Biz de onu sabırla bekliyoruz" dedi.

"HASTANELERİMİZ DEVREYE GİRDİĞİNDE RAHATLAYACAĞIZ"
Bin yataklı şehir hastanesi, 250 yataklı doğumevi hastanesi ve bakımı devam eden Toyotasa hastanesi hakkında bilgi veren Vali Nayir, "Bin yataklı hastane şuan proje ihalesinde. Ondan önce bizim hemen beklediğimiz, birazda geç kaldı diye saydığımız doğumevi hastanemiz yakın sayabileceğimiz bir zamanda hizmete açılacak. Toyotasa hastanesinin ihaleleri tamamlandı. Toyotasa'nın da devreye girmesiyle ilimizdeki yatak sayısını bizi rahatlatacak ölçülere kısmen getirmiş olacak. Ama bizim asıl beklediğimiz bin yataklı şehir hastanesi... Şehir hastanesi hangi ile açıldıysa hangi ile hizmet verdiyse gördük ki oranın çok büyük yükünü aldı. Burada da Sakarya'mız için çok önemli bir hizmet olacak. Yatak sayımızı, yoğun bakım yatak sayımızı daha da arttırmamız lazım. Arkadaşlarımız çok büyük bir özveriyle, gayretle çalışıyorlar. İnşallah yakın zamanda 250 yataklı doğumevi hastanemiz ve diğer şuanda bakımı devam eden Toyotasa hastanesi de devreye girdiğinde bir rahatlama yaşayacağız. Ama asıl rahatlamamızı bin yataklı şehir hastanemizle bulmuş olacağız" şeklinde konuştu.

Önerilen Haberler


https://www.youtube.com/channel/UCSufWlcrnTnTZHYqFTUvTLw
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın