Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 24° Adapazarı
Sabah
03:34
Öğle
13:01
İkindi
16:58
Akşam
20:25
Yatsı
22:08
BORSA 103200 % 2,04
DOLAR 4,71 % -0,01
EURO 5,48 % -0,46
ALTIN 197 % -0,16

MHPden Şekere arıtma eleştirisi

ADATAVIR MHP İl Başkanı Levent Bülbül Adapazarı Şeker Fabrikasının saatlik üretim kapasitesinin karşılayacak nitelikte bir arıtma düzeninin olmadığı yönünde ciddi iddialar olduğun

Haberler/SİYASET
07.12.2016
Haberi Yazdır
MHPden Şekere arıtma eleştirisi

ADATAVIR

MHP İl Başkanı Levent Bülbül Adapazarı Şeker Fabrikasının saatlik üretim kapasitesinin karşılayacak nitelikte bir arıtma düzeninin olmadığı yönünde ciddi iddialar olduğunu belirterek sorunun kampanya dönemi öncesinde çözülmesi gerektiğini söyledi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Levent Bülbül haftalık olağan toplantısını parti il binasında yaptı. Yönetim kurulu üyelerinde hazır bulunduğu basın toplantısında konuşan Levent Bülbül “İlimizin neredeyse tamamında neredeyse ciğerlerimizi yakacak kadar kesif bir koku şehrin geneline yayılmış durumdadır. Bunun neden olduğunu çocuklar dahi herkes bilmektedir. Adapazarı Şeker Fabrikasından yükselen bu kokular şehrin genelinde çok büyük bir rahatsızlık vermektedir. Bununla alakalı olarak ta ciddi iddialar var. Biz bunu ilk dile getirdiğimizin hemen ertesi günü fabrikaya 480 bin Lira para cezası kesilmişti. Para cezasının herhangi bir caydırıcılığının olmadığını da görüyoruz. Kampanya dönemi başlamadan üretimden kaynaklanacak problemlimin öngörülmesi, bununla alakalı tedbirlerinin alınmasının temin edilmesi gerekiyordu. Bunun yapılmadığını görüyoruz. Bu noktada ciddi bir ihmal olduğunu düşünüyoruz. Adapazarı Şeker Fabrikasının şuan saatlik üretim kapasitesinin ve yapmış olduğu üretimi karşılayacak nitelikte bir arıtma düzeninin olmadığı yönünde ciddi iddialar var. Mevcut üretimin ancak yarısını arıtabilecek miktarda bir arıtma tesisinin olduğu ifade edilmektedir. Bu iddialar önemlidir. Eğer bunlar gerçek ise Büyükşehir Belediyesi çevre ve şehircilik açısından değerlendirdiğimizde bunlara nasıl müsaade edildiği musama edildiği, üretim iznin nasıl verildiği, üretimine nasıl devam ettiğini açıkçası merak ediyoruz. Biz kampanya döneminde Sakarya ekonomisine fayda getirdiğine inandığımız fabrikanın faaliyetinin durdurulması yönünde bir çalışma içerisinde değiliz. Ancak bunlar faaliyet başlamadan önce halledilmesi gereken meselelerdir. Eğer bu doğru ise Şeker fabrikasının arıtma faaliyetlerinden kurtulmasına yardımcı olan kimlerdir. Verilerle bunlar açıklanmalıdır” dedi.

KOKU MESELESİ BU İŞİN BAHANESİ OLMASIN

Konuşmasında, Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli’nin şeker fabrikasına ilişkin açıklamalarını manidar bulduklarını belirten İl Başkanı Bülbül “Adapazarı Belediye Meclisinde MHP Meclis Üyesi Erhan Acar, Şeker fabrikasında ki kokuları mecliste gündeme getirdiğinde Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli’nin açıklamasını manidar bulduk. Cevabında; Sorunu çözmeye çalıştıklarını ama sorun çözülmezse fabrikanın kalkacak gibi göründüğünü ifade etmiştir. Buradan birçok şey çıkartılabiliriz. Bir sefer şu muğlak cevaplardan vazgeçilmeli. Günümüz teknolojik koşullarında kapasiteli yeterli bir arıtma tesisi oluşturulduğunda bu meselenin çözülebileceği ifade ediliyorsa. O zaman niye bu yapılmadığını sorarız. Bunun gerçekleşmesi için mücadele ederiz. Henüz bunlarla alakalı veri paylaşımı yok. Ben merak ediyorum. Şeker fabrikasının saatlik üretimi kaç ton, arıtma sisteminin saatlik ton kapasitesi ne? Bununla alakalı iddia sahipleri var. Şu an İki birim üretim varsa arıtma tesisinin ancak 1’ni arıtabilecek durumda olduğunu söylüyorlar. Böyle bir durum varsa burada birlerinin sorumluluğu ortaya çıkacak. Bu sorunun derhal çözülmesi lazım. Çözülmezse fabrika kalkacak gibi görünüyor ifadesinin ayrıca yorumlanması lazım. Acaba fabrika nereye kaldırılacak. Bu soruyu da sormak lazım. Buradan anlıyoruz ki kapalı kapılar ardında fabrikanın taşınması ile alakalı bir takım düşünceler var. Bu koku meselesi bu işin bahanesi olmasın. 3-4 trilyonluk bir yatırımla arıtmanın tam randımanlı çalışır hale gelmesi ile belki koku problemi belki tamamen ortadan kalkacak. Problemin bilerek ortadan kaldırılmaması yoluyla acaba başka şeyler mi murat ediliyor. Bunun kesin net verilerle açıklanması kanaatindeyiz” diye konuştu.

MİLLET KARAR VERSİN

Bülbül konuşmasının devamında ise “Adapazarı Şeker Fabrikasında üretiminden kaynaklı kokuya ben çare bulunabileceğini kanaatindeyim. Bence çare bulunamayacak koku kumpas kokusu. Asıl sıkıntı burada. Şu kumpasın kokusu hala gitmedi. Bu noktada burnumuzun direği kırıldı hala akla zarar gelişmeler cereyan ediyor. AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, APEK eski Başkanlarından Ayhan Alişan’ın kendisiyle ilgili olarak yapmış olduğu şikâyete karşı cevaplarını sunmakla kalmamış adeta ‘gazabımdan korkun’ diye kamuoyuna bir mesaj vermiş. Ayhan Alişan’ın yapmış olduğu şikâyette iftira niteliğini taşıyan, haksız birtakım şeyler varsa Hukuki olarak bunlara karşılık bir takım başvuru haklarını kullanmakta Milletvekili Ayhan Sefer Üstün’ün hakkıdır. Buna bir diyeceğimiz yoktur. Biz gerçekler üzerinden hareket etme yanlısıyız. Kimseye iftira ya da çamur atma yoluyla bir şeyleri halletmenin peşinde değiliz. O noktada kimsenin savunuculuğunu yapmak ya da tarafında yer almak gibi bir mecburiyetimiz yok. Fakat burada bu yazıdan Milletvekili Üstünün ısrarla bizim sorduğumuz sorulara ve kamuoyu tarafından merak edilen ithamlara cevap vermemek için özel bir gayret sarf ettiğini anlıyoruz. Ayhan Sefer Üstün’ün hala bu meseleyi görmezden gelmesi doğru bir tavır değildir. Kamuoyu bunla alakalı ciddi somut yaklaşımlar ve cevaplar beklemektedir. APEK eski Başkanları Ayhan Alişan, Ahmet Mülayim ve Ahmet Aya’nın peş peşe bir takım iddiaların içinde olması ve bununla alakalı fabrikada büyük bir kumpas olduğu, bu fabrikanın çiftçinin elinden bilerek kasıtla ve bir plan dâhilinde alındığı şeklinde iddialar araştırılmaya muhtaçtır. Bununla alakalı olarak önemli sıkıntılar meydana çıkacaktır. Ayhan Sefer Üstün’ün bu meselede hala suskunluğu deva etmektedir. Çıkın konuşun millet karar versin. Eğer adli anlamda bir gereklilik varsa yargıya intikal etsin bağımsız yargı buyursun gereğini yapsın” diye söyledi.


Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın