Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu ve Rus İmparatorluğu arasında Sarıkamış’ta gerçekleşen kara çatışmalarında, Osmanlı İmparatorluğu’nun askeri taktik hatası sonucu binlerce askerimiz şehit olmuştu. Her sene olduğu gibi bu sene de Sarıkamış şehitleri için 109. yıl anma etkinliği; Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Sarıkamış Platformu, Sakarya Üniversitesi ve Kars Ardahan Iğdır Derneği iş birliği ile gerçekleştirildi.Da2Ef148 521C 4Dfa Aabf 4C7Eddb7Ee8D

Sakaryalılar “Sarıkamış Şehitleri” için yürüdü

Protokol ve vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleşen program kapsamında ilk olarak Yeni Camii’nden, Adapazarı Kültür Merkezi’ne (AKM) kadar Sarıkamış şehitlerini anma yürüyüşü gerçekleştirildi. Bayraklar, meşaleler ve mehteran eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüşün ardından AKM’de bir program düzenlendi. Tarihçi-yazar Muzaffer Taşyürek’in konferans verdiği programda, KAİDER yönetim kurulu üyesi Sucay Solmaz'ın şiir dinletisinin yanı sıra tarihi slayt gösterisi de izletildi.

Yoğun katılımla geçen programda konukların arasında Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce de vardı. Açılış konuşmasını yapan Yüce şehitlerimizi andı. Katılımcılara Sarıkamış Harekâtı hakkında bilgi veren Başkan Yüce; “şehadetinin 109. Yılında, kahraman Mehmetçiğimizi saygı ve sevgiyle anıyorum. Bu anlamlı programda bizi bir araya getiren Sakarya Sarıkamış Platformu, Sakarya Üniversitesi, Kars Ardahan Iğdır Derneğine ve katılım sağlayan Sakaryalı halkımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Bu etkinlikler şehitlerimize vefa borcumuzdur”

Başkan Yüce’nin ardından sözü alan Kars Ardahan Iğdır Dernek Başkanı Gürsel Baltacı; “Her yıl düzenlenen bu etkinliği şehitlerimize bir vefa borcu olarak görmekteyiz. Bugün hala bizim coğrafyamızı tehdit eden düşman unsuru değişmemiştir. Sadece ismi, mekânı ve ekipmanı farklılaşmıştır. Bütün katılımcılara ve paydaşlara teşekkür ederim” açıklamalarında bulundu.

“Yaklaşık 90 bin Mehmetçiğimiz şehadete yürümüştü”

Son olarak konuşma yapan Sarıkamış Platformu Başkan Yardımcısı Oktay Yalval ise; “Yemen’den, Şam’dan, Trabzon’dan, Sakarya’dan gelen yaklaşık 90 bin Mehmetçiğimiz Sarıkamış’ta donarak şehadete yürüdü. Bugün aradan 100 küsür sene geçti. Şimdi onların torunları; dirilişin sembolü olan Sakarya’da, aziz şehitlerimizin şehadete yürüyüşlerinin yıldönümünde andı” ifadelerini kullanarak katılımcılara teşekkür etti.66533494 65D6 4214 9E7B C99313Cbd93C