https://www.littlecaesars.com.tr/
Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 25° Adapazarı
Sabah
03:36
Öğle
13:00
İkindi
16:57
Akşam
20:24
Yatsı
22:07
http://sakaryaradyomega.com/

Kadroya geçen işçilerin ücret endişesi

Türk-İş Sakarya İl Temsilciliği kadroya geçen işçilerde 2019-2020 ücret endişesi yaşayan işçileri için açıklama yaptı.

Haberler/EKONOMİ
07.12.2018
Haberi Yazdır
Kadroya geçen işçilerin ücret endişesi

Türk-İş Sakarya İl Temsilciliği 4 Aralık 2017 tarihinde 696 sayılı KHK ile kamuda çalışan işçilerin kadroya geçen işçilerin 2019 yılına sayılı günler kala 2019-2020 döneminde ücret endişesi yaşayan işçiler için açıklama yaptı.

İl Temsilcisi Cemal Yaman'ın yaptığı açıklamada, "Taşeronda çalışmakta iken her yıl sonunda asgari ücretin üzerinde yüzde 10-yüzde 20, yüzde 50 gibi zamlı ücretle çalışan üyelerimiz, kadro kapsamına alındıktan sonra 375 sayılı KHK ile yüksek hakemden dayatılan sözleşmede belirtildiği ve isteyenin istediği gibi yorumladığı "mevcut ücretlere her altı ayda yüzde 4 zam yapılır" ifadesi ile kafalar karışmıştır. Bu durum çalışanlar arasında büyük bir endişe kaynağıdır. Ülkemizde yaşanan kriz ve enflasyon zaten çalışanlara büyük bir darbe vurmuş, alım gücü diye bir şey kalmamıştır."dedi.

Yaman, "Türk-iş olarak bunun biran evvel uygulanma şekli açıklanmalı asgari ücretin konuşulduğu ve tartışmaya açıldığı şu günlerde taşerondan kadroya alınan işçilerin ücretlerinin belirlenmesinde yaşanan enflasyon+kadro eöncesi aldıkları yüzdeler ve yüzde 4 uygulaması yapılarak ücretleri hesaplanmalıdır. Aksi halde kadroya geçtim diye bayram yapan işçiler yüzde 4 zamlar ile asgari ücretle çalışır hale gelecekler ve kadro kendileri için büyük bir hayal kırıklığı olacaktır, keşke taşeronda kalsaydık der hale geleceklerdir" ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda Cemal Yaman konunda Türk-iş İl Temsilciliği olarak mücadele edeceklerini de belirtti.

Önerilen Haberler
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın