Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, "Dünyada ve Ülkemizde ataerkil ailelerin yerine maalesef çekirdek aileler yer aldı. Yaşlı insanlar tek başlarına kalınca depresyona girmeleri kaçınılmaz olmaktadır. Hareketsizlikten fiziksel sağlıklarını kolayca kayıp edebilmektedirler. Yaşlıların yaşamlarını daha güzel canlı, renkli yapabilmek için imkanları nispetinde evcil hayvan beslemelerini tavsiye ediyorum. Evcil hayvanlar neler olabilir? Köpek, kedi, kuşlar v.b. olabilir. Evcil hayvan beslemek yaşlılara çeşitli faydalar sağlayabilir. Sosyal olarak izole olan yaşlılarda yalnızlık ve depresyon duyguları kendilerinde gelişebilir. Dışarı çıkıp sosyalleşemezlerse arkadaşlarıyla ve aileleriyle uyum sağlayamayabilirler. Ayrıca yaşlılıktan dolayı seyahat etme yetenekleri sınırlı olabilir ya da bu yeteneklerini tamamen kayıp edebilirler.

Evcil hayvanlar sahipleriyle arkadaşlık duygusu ve yaşamlarına düzen sağlayabilir. Ayrıca sahiplerinin zihinlerini aktif tutabilir, yaşamlarını güzel aktif hedeflere yönlendirebilirler. Bir evcil hayvanın arkadaşlığı herhangi bir kişi için paha biçilmez bir varlıktır, ancak yaşlı yetişkinler için bu özellikle doğrudur. Bir evcil hayvanla vakit geçirmek yalnızlıklarıyla rahatlıkla mücadele edebilir, streslerini azaltabilir ve genel sağlıklarını iyileştirebilir. Evcil hayvan sahibi olan yaşlılar kendilerini daha canlı ve hayata bağlı hissettiklerini bildirmektedir. Evcil hayvan terapisi böyle bir fayda sağlar.

Evcil hayvanlar aynı zamanda sahiplerine fiziksel aktivite için de büyük bir motivasyon kaynağıdır. Hayvan sahipleri sahip oldukları evcil hayvanlar için, yürümekten hayvanlarının ihtiyaçlarını temin etmek için hayvanlarının oyuncaklarını ve yiyeceklerini almaya kadar çeşitli fiziksel aktiviteler kendilerine sebep sağlar. Evcil hayvan sahipliği, fiziksel aktivite sağlamanın yanı sıra, kardiyovasküler hastalık ve diyabet riskinin azalmasına olumlu yönde etkilerler. Evcil hayvanlar aynı zamanda beyni uyarır ve iştahı artırır; bunların her ikisi de yaşlıların sağlığı  için faydalıdır. Halkımıza sağlıklı, mutlu ve güzel günler dilerim." dedi.

Mustafa Yıldız