Sakarya Üniversitesi personeli ve öğrencilerinin yoğun katılım sağladığı bu eğitimde, katılımcılara bağımlılıkla mücadele yolları, etkileri, önleme stratejileri, bağımlılık belirtileri ve günümüzün en büyük probleminden biri olan dijital bağımlılık hakkında detaylı bilgiler sunuldu.

Doç.Dr. Taylan, bağımlılıkla mücadele konusunda hem Sakarya Valiliğinin hem de Sakarya Üniversitesi yönetiminin yetkisiyle kamuya karşı sorumluluk programları gerçekleştirmeyi planladıklarını dile getirdi.

Bağımlılıkla mücadelede erken teşhisin ve doğru yönlendirmenin öneminin altını çizen Doç.Dr. Taylan,” Madde kullanan herkes bağımlı değildir ancak bağımlılık adayıdır. Özellikle sentetik uyuşturucularda kullanımdan kısa bir süre sonra bağımlılık gelişir. Yoksun kalındığında el ayağın titremesi, damağın kuruması kısacası 12 maddeden bir iki tanesinin olması bizim bağımlılık olarak yorumlamamıza açıktır. Ancak tabii ki de bizlerin bir kişiye bakıp hemen bağımlı teşhisi koymamız doğru değildir. AMATEM, ÇAMATEM gibi alanında uzman kişiler ile iletişime geçerek bireylerin doğru yönlendirilmesi gerekir. ” ifadelerini kullandı.

Bilgilendirme etkinliği Doç. Dr. Hasan Hüseyin Taylan’a teşekkür belgesinin takdiminin ardından son buldu.