https://www.littlecaesars.com.tr/
Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 20° Adapazarı
Sabah
05:22
Öğle
13:10
İkindi
16:37
Akşam
19:22
Yatsı
20:42
BORSA 90542 % -3,42
DOLAR 5,59 % -0,79
EURO 6,38 % -0,42
ALTIN 221 % 0,15

İnsan merkezli bir şehircilik

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Adatavır Haber Merkezi ziyaretinde Genel Yayın Yönetmenimiz Metin Işıker'in sorularını yanıtladı. İşte Işıker'ın o söyleşi sonrasında kaleme aldığı yazı

Haberler/GÜNCEL
10.11.2018
Haberi Yazdır
İnsan merkezli bir şehircilik

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, geçtiğimiz günlerde Radyo Mega stüdyosunda RATED ortak yayınına katıldı. Canlı yayın sonrasında konuğumuz olan Toçoğlu ile bir süre sohbet ettik. Yoğun programı arasında bize zaman ayıran Başkan Toçoğlu ile keyifli bir sohbet gerçekleşme imkanı bulduk. Sorularımıza verdiği cevaplar bir yana enerjisi hepimizi etkiledi. Sorulara verdiği yanıtlar, örneklemeler, biraz betimleme ve esprileri samimiyetin göstergesi olsa gerek.

Yaptığımız özel sohbetin yanında deprem yaşayan bu şehrin bir çocuğu olarak alınan tedbirleri sordum. Yatay mimari gerçeği, alt yapıya yapılan yatırımlarla birlikte şehre kazandırılan Afet ve Koordinasyon Merkezinin (AKOM) bütünlük içinde önemine değindi. Toçoğlu, "Sakarya bir deprem şehri. AKOM'u sadece afet müessesi olarak düşünmüyoruz. Orası bir kriz merkezi. Şehrin her tarafını tek bir merkezden idare etme imkanımız olacak. Şehrin üstyapısını üretebilmek için altyapıya başka şeyler gömmemiz lazım.  Depremden aldığımız derslerde var” dedi.

Yıllar önce Dörtyol ve çevre sanayi çarşılarında yapılmak istenen dönüşüm projesi esnafın olumsuz yanıtı sonrasında şimdilik rafa kaldırılmıştı. Ancak Süpürgeciler Sitesi, Galericiler Sitesi ve esnafı ilgilendiren birçok proje hayata geçirildi. Tarihi Uzunçarşı restorasyonu mesela şehre çok yakıştı. Katlı Pazar yerinin ne olacağını sordum. Onda da cevap çok netti. Toçoğlu, “Uzunçarşı'yı tarihine uygun bir şekilde restore ettik.  Katlı Pazar yeri aynı durumda değil. Orası özel mülkiyet. Esnafla sık sık bir araya geliyoruz. Bu konuda üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Onların bu işe karar vermesi gerekiyor. Şehre yakışan bir merkez olmasını arzu ediyorum"şeklinde konuştu.  

Herkesin dert yandığı şehir içi ulaşımda biraz aklımı da çelmedi değil. Hak verdim. Bu soruna verdiği cevabın üzerine bir şey söylenemez gibi geldi. Şöyle ki; “TOPÇA’da bir katlı kavşak yapılıyor. O bölgede büyük ihtiyaçtı yaptık. Ben çok ihtiyaç olmadığı sürece katlı kavşakları şehir estetiğine uygun bulmuyorum. Şehirde trafik sorunu var diyorlar.  Şehirler insanlar içindir arabalar için değil. İnsanlar nerede yürüyecek, esnaf nerede dükkan açacak? Ben bu şehri insanlar için dizayn ediyorum arabalar için değil.Şuan biz ihtiyaç görmüyoruz. İhtiyaç gördüğümüz yere elbette yaparız. İnsan merkezli bir şehir inşa etme hedefimiz var” dedi.

Son olarak adaylık konusuna değindik. Seçime kadar görevinin sürdüğünü anlatarak kadere inanan bir insan olduğunu söyledi ve ekledi; “Adaylık noktasında partimiz tüm kriterleri göz önüne alarak gerekenler yapılıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız son kararı verecek. Süreçler biter, önemli olan bu süreci güzel götürmek. Yüz yüze bakıyoruz. Birbirimizi kıracak işlerden kaçınmamız lazım.  Biz şehre odaklı bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz” sözleriyle sohbetimizi noktaladık.

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın