Gördüğümüz zaman imrendiğimiz, sahibinin sözünü dinleyen, onunla son derece uyumlu görünen can dostlarımızın eğitimi aslında o kadar da zor değil. Bu işin profesyonelleri köpekleri kısa sürede eğiterek sahibine itaat etmesini sağlıyor. Eğitimli köpekler sahipleriyle daha uyumlu ve mutlu oluyorlar.

Denizli Köpek Eğitimi’nden Köpek Eğitmeni Osman Kayrakçı, köpeğin algısına göre 15 gün ila 30 gün arasında bir sürede köpeklere itaat eğitimi verdiklerini söyledi. Bu eğitimin kapsamında “Otur” “Yat”, “Bekle” “Gel”, gibi komutları dinleme, yanından ve arkasından yürüme gibi davranışların kazandırılmasının olduğunu kaydeden Kayrakçı, eğitim sonunda köpek ile sahibi arasında daha güçlü ve sağlıklı bir iletişim kurulduğun dile getirdi.

Temel itaat eğitimin yanı sıra; ileri itaat eğitimi, tuvalet alışkanlığı kazandırma, koruma eğitimi gibi eğitimleri de verdiklerini belirten Osman Kayrakçı şu bilgileri verdi: “Tıpkı insanlar gibi köpeklerin de ırklarına göre farkı yetenekleri, karakterleri var. Her köpeğe her şeyi öğretemezsiniz. Bazı köpeklerin koku alma yeteneği yüksektir, bazılarının koruma içgüdüsü ve agresif yönü fazladır. Bazıları esnek ve oyuncudur. Bize gelen köpek sahibinin istek ve beklentilerini dinliyor, köpeği tanıdıktan sonra da köpeğinin bu beklentiyi karşılayıp karşılayamayacağını söylüyoruz. Örneğin bazıları koruma eğitimi istiyor ama köpek buna uygun olmayabiliyor. Fakat tuvalet alışkanlığı kazandırma, temel itaat eğitimi gibi eğitimleri; aşıları tamamlanmış 6 aylıktan itibaren her yaşta köpeklere verebiliyoruz.”

Köpeğiniz Problem Çıkarıyorsa
Köpek Eğiticisi Osman Kayrakçı, bazen köpek sahiplerinin çeşitli davranış bozukluğu şikayetleriyle de kendilerine geldiğini söyledi. Kayrakçı, “Köpeklerde sahibini çekiştirme, sürekli havlama, evde yalnız kalamama, evdeki eşyaları parçalama gibi davranış bozuklukları olabiliyor. Bu tür davranışları da eğitimle düzeltiyoruz” dedi. Tuvalet eğitimini her köpek sahibinin talep etmediğini ifade eden Kayrakçı, “Köpeğini bahçede ve açık alanda besleyenler, tuvalet eğitimi almasını tercih etmeyebiliyor” dedi. 

Köpeklere 5 Yıldızlı Otel Hizmeti

Ege Köpek Evi bünyesinde köpeklere ve kedilere otel ve kreş hizmeti de verdiklerini dile getiren Osman Kayrakçı, misafir edilen her hayvanın kendi odası, kendi alanı olduğunu belirterek, hayvanların birbirine temasından kaçındıklarını ifade etti.

Önceliklerinin hayvan sağlığı olduğunu kaydeden Osman Kayrakçı, “Hayvanları birbirine fiziksel ve psikolojik baskı kurmaması ve hastalık bulaştırmaması için özel ısıtma ve havalandırma sistemine sahip ayrı alanlarda misafir ediyoruz. Her hayvanı sahibinin isteği doğrultusunda alışık olduğu zamanlarda besliyoruz. Ayrıca köpekleri günde 2 kez oynaması, tuvalet ve egzersiz ihtiyacını gidermesi için kendine özel bir açık alanda özgür bırakıyoruz” diye konuştu.