Sakarya Büyükşehir Belediyesi, eğitici ve öğretici etkinliklere her gün bir yenisini ekliyor. Kültür etkinlikleri kapsamında Türkiye çapında ün yapmış başarılı isimleri misafir eden Büyükşehir, Aralık Ayı Kültür Takvimi’nin en yoğun talep gören programlarından birine imza attı.

Cami dolup taştı

Genç Enderun Eğitim Kurumu’nun kurucusu olan ve özellikle çocukların yakından tanıdığı ünlü Youtuber Sertaç Güngör Sakarya’da misafir edildi. Camili Mahallesi’nde bulunan Şeyh Edebali Camii’nde gerçekleştirilen söyleşiye Sakarya’nın dört bir yanından yüzlerce çocuk ve ailesi katıldı.

Güngör, günümüz sosyal medyasını değerlendirdiği “Youtube ve Oyunların Gerçek Yüzü” başlıklı söyleşisinde öğrencilere ellerinde bulunan telefon, tablet ve bilgisayarların hangi yönde kullanılması gerektiğini anlattı.

Çocuklar ve Youtube

Sosyal medya mecralarının ve gelişen teknolojinin özellikle çocukların hayal dünyası, psikolojisi ve aile yapısına verdiği zararları anlatan Güngör, kendisini ekranlarda görmek ve Youtuber olmak isteyen çocuklara çok önemli tavsiyelerde bulundu.

Bilgisayar oyunları ve Youtube’da kötü amaçla açılmış ve kötülüğü yayan organizasyonlara karşı çok hassas olunması gerektiğini vurgulayan Güngör, aileleri bu konuda harekete geçmeye davet etti.

“Nasıl para kazanılır?”

Youtube’dan para kazanma yöntemlerini anlatan Güngör, ‘‘Her alanda olduğu gibi bu tarz mecralar dada yanıltıcı bilgiler var, çoğumuz her beğeniden, her video görüntülenmesinden hatta her aboneden para kazanıldığını zannediyor. Hepimizin karşısına bu sorulara yönelik videolar çıkmıştır. Ben bugün burada bir youtuber olarak bu sorulara cevap verecek olursam video, beğeni görüntülenme ve kanal aboneliğinden para kazanılmadığını açıkça belirtmek isterim. Youtube’da para reklam aracılığı ile kazanılır” ifadelerini kullandı.

Filistin’e ses çıkarmayanlar var”

Dijital mecralarda Filistin ve İsrail meselesine karşı seslerini olabildiğince duyurduklarını ifade eden Güngör,  
‘‘Gündemimizde yıllardır var olan Filistin mücadelesine ses çıkaramayan, destek olmayan onlarca youtuber var. Olayların başladığı ilk günden buyana bizler Filistin karşıtı şirketlere boykotumuzu devam ediyoruz ve bunun neticesinde bakın o şirketlerin hepsinden özür mesajları, satmış oldukları mallara indirimler geliyor. Fakat bu karşıt şirketler bunları yaparken aramızdaki çoğu youtuber hala da bu şirketlerin ürünlerini pazarlıyor ve bizlerin gözü önüne getiriyor. Biz bu mücadeleyi ülkece verirken, izlediğimiz videoların sahipleri para kazanmak için neler yaptığını dikkate alıp takip etmeliyiz. Onlar para kazanırken eğer biz bunlara dikkat etmeksek yapmış olduğumuz boykot hiçbir anlam ifade etmez’’ dedi.

Adeta sevgi selinin yaşandığı programın sonunda çocuklarla hatıra fotoğrafı çekilen Sertaç Güngör, bu buluşma için Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’ye ve Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

18 (1)

4 (22)

7 (18)