Sakarya Büyükşehir Belediyesi Aralık Ayı Kültür Takvimi birbirinden güzel programlarla devam ediyor. Son takvimde Sakaryalıları, Sakaryalı yazarlarla buluşturmak için güzel bir organizasyon yapan Büyükşehir “Sakaryalı Yazarlar Okullarda” etkinliğini başlatmıştı. 

Hayata sanat penceresinden bakmak
Bu etkinliğin sonuncusu Sakarya Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi. Türkiye’nin eserleriyle tanıdığı Sakaryalı yazar ve şair Zeynep Arkan liseli öğrencilerle bir araya geldi. Yazarlığa başlama sürecini anlatan Arkan, gençlere hayata sanat penceresinden bakarak “üretmeyi” tavsiye etti.

Her insanın belli bir sanata kendi yorumunu katması, kendi penceresinden bakması gerektiğini ifade eden Arkan, bunu “yaşamanın borcunu ödemek” olarak tanımladı.
 
“Neden şiir yazıyorum?”
Arkan, “Şahsi anlamda kendime neden şiir yazıyorum diye pek çok kez sordum. Cevaplar hep değişse de varoluşsal olarak bana verilen hakkı yaşamış olduğumu düşünüyorum. Sanatın en güzel tarafı kendi özgünlüğünü kendi farkını gösterebilme becerisidir. Her yeni gelen sanatçıya çok büyük bir merak ve heyecan duyarız” ifadelerini kullandı.

“Her şey taklitle başlar”
Arkan, sanatçının ilk adımı ustalarını taklit ederek attığını belirterek, “Onlar öncelikle ustaları taklit etmeye başlarlar mesela bir ses sanatçısı ünlü bir sanatçının şarkısını söylediğinde deriz ki bu şarkıyı çok güzel yorumluyor. İkinci ve üçüncü cümlelerde de aynı şeyleri söyleyebiliriz. Aynı şeyleri yapmaya devam ederse deriz ki zaten o sanatçı var ve sana ne gerek var ki.  Kendi tonunu ve kendi yorumu katmaya başladıktan sonra yaşamanın bedelini ve borcunu ödemiş oluyorsun” ifadelerini kullandı.

Program sonunda öğrencilerle soru-cevap oturumu yapan başarılı yazar, günün sonunda onlarla hatıra fotoğrafı çekildi.