Geçtiğimiz günlerde partisinin genel başkanı Meral Akşener’in Sapanca Belediye Başkan adaylığını açıkladığı Alpaslan Kılıç, saha çalışmalarından bahsetti. Aynı zamanda turizmci olan Kılıç; “amacımız yıllardır edinmiş olduğumuz bilgi, birikim ve tecrübeyi yaşadığımız ilçeye yansıtmak” ifadelerini kullandı.

“İlçemiz İstanbul’a çok yakın. Marmara Bölgesi’nin en güzide yerlerinden biri. Çevresinde yaklaşık 30 milyona yakın nüfus yaşıyor. Türkiye ekonomisinin %60’ı bu bölgede. Sapanca’da şuan 18-19 bin yatak civarı işletme kapasitesi var. Önümüzdeki günlerde bu sayının hızla artacağı görülüyor. Buna yönelik ihtiyaçlar hızla artıyor” şeklinde konuştu.

“Altyapı eksikliği baş ağrıtacak”

Sapanca’daki işletmelerin artmasıyla beraber sorunların da gün yüzüne çıkacağını vurgulayan Belediye Başkan adayı; “Sapanca gölü çevresinde ne yazık ki altyapı eksikliği baş ağrıtacak. Dolayısıyla yerel ve merkezi yönetimin bu noktada yatırımı çok önemli. Bu konuda çalışmaların acilen hızlanması gerekiyor” ifadeleriyle uyarıda bulundu.

“Acilen Turizm Master planına ihtiyaç var”

Sapanca’nın %60’ının orman olduğunu söyleyen Kılıç; turizm envanterinin çıkarılması ve eldeki değerlerin ortaya konulması gerektiğini söyledi. “Turizme yönelik yatırım yapılabilecek alanların belirlenmesi ve plan hazırlanması gerekiyor. Yani Sapanca’nın acilen Turizm Master planına ihtiyacı var. Düzensiz yapılarla ilerlemek hem doğaya hem yapıya zarar verecektir. Bunun disipline edilmesi ve plan dahilinde yapılması gerekir. En öncelikli çalışmamız bu yönde olacaktır.”

Alpaslan Kılıç kimdir ?

Adapazarı 1964 doğumlu. İlk ve ortaokulu Sapanca’da, liseyi Adapazarı Endüstri Meslek Lisesi’nde tamamlayan Kılıç, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu.Gençlik yıllarında Güreş, Futbol ve Yüzme sporları ile ilgilendi. Sapanca Noterliği ve Sakarya 3. Noterliği’nde toplam 5 yıl çalıştı.

Otelcilik çalışma hayatına Taksim Otelcilik bünyesinde personel memuru olarak başlayan Kılıç, Sapanca Vakıf Oteli Yiyecek ve İçecek Müdürlüğü görevinde bulundu. Sapanca Vakıf Otelinin 1999 yılında gerçekleşen Marmara depreminde yıkılması üzerine Alanya Obaköy Oteli Genel Müdürlüğüne atanan Kılıç, daha sonra ise Abant Palace Genel Müdürlüğü görevine getirildi. 7,5 yıl bu görevi yaptıktan sonra, aynı şirket bünyesinde üç otelin İş Geliştirme Koordinatörü olarak görev yaptı.

23 yıl çalıştığı Taksim Otelcilikten 2012 yılında emekli olan Kılıç, daha sonra Taraklı Termal Turizm A.Ş. Satış Pazarlama Koordinatörlüğü, Onis Otelin kuruluş aşamasında bulundu. Mega Deluxe A.Ş. Genel Müdürlüğünde 2 yıl görev yapan Kılıç halen Green Blue Restoran, Gren Blue Park ve Green White Cafe'nin ortakları arasında yer alıyor. Sapanca Memnuniye köyü nüfusuna kayıtlı Merhum İbrahim Kılıç'ın 10 çocuğundan biridir. TÜRK-İŞ eski Başkanı Salih Kılıç'ın kardeşi olan Alpaslan Kılıç, evli ve iki çocuk babasıdır.