Engelli bireylere yönelik toplumsal farkındalığın artırılarak engellilerimizin hayat standartlarının iyileştirilmesinin hedeflendiği ve Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında kabul edilen Dünya Engelliler Günü, engelli hak ve sorumluluklarının hatırlanması ve topluma verilecek mesajlar açısından büyük önem arz eden bir gündür.

Engellilik, sadece engelli bireylerimizin ve ailelerinin maruz kaldığı bir sağlık sorunu olmaktan ziyade her sağlıklı bireyin birer engelli adayı olduğu gerçeğini benimsediğimiz ve sosyal boyutlarıyla her birimizi yakından ilgilendiren önemli bir husustur. 
Uygar toplum ve sosyal devlet olmanın bilinciyle hareket ettiğimizde; engelli vatandaşlarımızın da hayatın her alanına dahil olmalarını desteklemenin ve teşvik etmenin, ihtiyaç duydukları hizmetleri en etkin ve hızlı bir şekilde yerine getirmenin, onların sorunlarını öncelikli olarak çözmenin ve hayatlarını kolaylaştıracak her adımda yanlarında durmanın en önemli görevlerimiz arasında olduğunu daha iyi idrak edebiliyoruz.

Bütün hizmet alanlarında insanı önceleyen bir medeniyetin temsilcileri, yönetim anlayışı ve köklü bir geleneğin mensupları olarak bizler, her konuda engelli kardeşlerimize hizmet etme anlayışını benimseyerek onları mutlu ve memnun etmeye, onları hayatın her sahasına dâhil ederek yaşamlarını kolaylaştırmaya büyük önem veriyoruz.
Ülkemizin gelişmesi, kalkınması ve başarısı için yaşamımızın her alanında ülkemize ve bütün insanlığa örnek olacak projelere imza atan engellilerimizin bütün zorlukları aşarak elde ettikleri başarılar, kuşkusuz her türlü takdirin üzerindedir. Bizler de engelli bireylerimizin kendilerine sağlanan imkân ve destekler sayesinde neleri başarabileceklerini yakından takip ediyor ve onların yaşama sevinçlerini yüksek tutarak hayata sarılmalarından büyük mutluluk duyuyoruz.    

Bu duygu ve düşüncelerle, dünyaya engelli bireylerimiz açısından bakabilmek için 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün bir farkındalık oluşturmasını temenni ediyor, karşılaştıkları her türlü güçlüğe rağmen bıkmadan, yılmadan azimle çalışan, onurlu duruşları ve başarılarıyla hepimize örnek olan engellilerimizin “Dünya Engelliler Günü”nü canı gönülden kutluyor, kendilerine ve ailelerine sağlıklı, huzur dolu bir hayat diliyor, bütün engelli vatandaşlarımızı saygı ve sevgiyle selamlıyorum.