Trafik güvenliğinin arttırılması ve korunması için İl Jandarma Komutanlığına bağlı trafik ekipleri tarafından 2023 yılı Ekim ayı içerisinde toplam (82.544) araç kontrol edilmiştir. Ay içerisinde yapılan denetimler sonucunda kusurlarından dolayı (855) araç ile  (345) sürücü trafikten men edilmiş, uyuşturucu ve alkollü şekilde araç kullandığı tespit edilen (83) sürücünün belgelerine geçici süreyle el konulmuştur.

Geçmiş dönemlerde olduğu gibi artan bir ivme ile denetimler devam ederken, trafik kurallarına uyulmaması nedeniyle 2023 yılı Eylül ayı içerisinde İlimiz Jandarma sorumluluk sınırlarında toplam (43) maddi hasarlı, (50) yaralamalı olmak üzere toplam (123) trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazalarda maalesef (80) vatandaşımız yaralanmıştır. (Yaşanan kazalar, yakın takip, hız ve alkollü şekilde araç kullanmadan kaynaklı sürücü kusurlarından dolayı yaşanmıştır.) İlimizde trafik güvenliği ve vatandaşlarımızın can ve mal emniyetinin daha etkin sağlanmasına yönelik olarak alınan tüm tedbirler arttırılarak aynı kararlılıkla ve gayretle sürdürülecektir. Trafik kurallarına uyan, trafik düzeninin sağlanmasına ilgi ve destekleriyle katkı sağlayan değerli vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

Trafik kazalarının azaltılması için sürücü ve vatandaşlarımızın da, daha duyarlı olmaları, özellikle hız limitlerine uymaları, emniyet kemerlerini takmaları, hatalı şerit değiştirmemeleri, alkollü olarak araç kullanmamaları, kural ihlali yapanların ise 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbar edilmeleri hususlarında vatandaşlarımızın ilgisi ve desteklerine büyük ihtiyaç vardır.