3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle sosyal medya üzerinden paylaşım yapan AK Parti Arifiye Belediye Başkan Aday Adayı Salih Kaya Engellilere yönelik açıkladığı proje ile dikkat çekiyor. Kaya açıklamada, “toplumsal farkındalığın artmasına, engelli kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştıracak adımlar atacağız” dedi.

“Hayatı bir birimize destek olarak sürdüreceğiz”

AK Parti Arifiye Belediye Başkan Aday Adayı Salih Kaya açıklamasının, “tüm zorluklara rağmen spordan sanata, edebiyattan siyasete, eğitimden çalışma hayatına her alanda önemli başarılara imza atan engelli kardeşlerimizin verdikleri mücadele gerçekten takdire şayandır. Bu mücadelelerinde onların yanında yer almak, onları teşvik etmek, yaşadığımız hayatı omuz omuza bir birimize destek olarak sürdürmek hepimizin öncelikli sorumlulukları arasında yer almaktadır” dedi.

“Zorlukların tecrübe edilebileceği simülasyon”

Kaya paylaşımında 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle heyecan duyduğu bir projeyi paylaşmak istediğini belirttiği açıklamada, “Arifiye ilçemizde 18 yaş altı 8.831 öğrenci bulunmakta. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile paydaş olarak tüm öğrencilerimize ve ardından vatandaşlarımıza yönelik dezavantajlı insanlarla empati yapabilecekleri, onların yaşadığı zorlukları tecrübe edebilecekleri bir simülasyonun olduğu alanı ilçemize kazandırmak istiyoruz” dedi. 

“Engellilere için eğitim, spor ve eğlence alanları”

Kaya devamında, “Bu proje ile karanlık bir ortamda günlük alışkanlıkların nasıl sürdürülebilir olduğunu tecrübe edebilecek, dezavantajlı vatandaşlarımızın yaşadığı zorluklara karşı empati geliştirebileceğiz. Örneğin karanlık bir ortamda tekerlekli sandalye ile market alış verişinin nasıl yapılacağı, trafikte ve yolda yürürken nelere dikkat edilmesi gerektiği tecrübe edilecek. Ayrıca bu merkezde kendilerine vereceğimiz özel kartlar ile sadece dezavantajlı vatandaşlarımıza yönelik eğitim, spor, eğlence alanları yer alacak ve eğitsel dokusal, işitsel ve duyusal alanlarda zaman geçirirken kişisel gelişimlerin sağlanabileceği bölümler olacaktır” dedi.