SÖZ VERMİŞTİK, HİZMETE AÇMAYA HAZIRLANIYORUZ

Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Babaoğlu, bu projeyle aynı zamanda vaatlerinden birinin daha hayata geçeceğini belirterek, şöyle konuştu:

“Hemşehrilerimize Bilimsel Araştırma Merkezi sözümüz vardı. Bu vaadimizi gerçekleştirirken, günün şartlarına göre çok daha kapsamlı, çok daha fazla nitelikli bir eser ortaya koyduk.  Bu projemizde Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ile Sakarya Valiliğimizden büyük destek gördük. İlçemizde yaşanan havai fişek patlaması sonrası gündeme gelen psikososyal destek ve kadınlarımıza yönelik istihdam gerçeğinden de hareketle Psikososyal Destek Merkezi ve Nitelikli İstihdam Merkezi’ni projeye dahil ettik.

Kütüphane Hendek

TOPLUM SAĞLIĞI VE KADIN İSTİHDAMINA ODAKLANDIK

Psikososyal Destek Merkezimizde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca görevlendirilecek uzmanlar, ihtiyaç halinde vatandaşlarımıza destek olacaklar. Sanayi şehriyiz, deprem gerçeğiyle yaşıyoruz. Olası kazalar, olası felaketler göz önünde tutulduğunda, bu merkezi ilçemize kazandırmış olmak son derece önemlidir. Nitelikli İstihdam Merkezimizde ise kadınlarımıza yönelik aşçılık, pastacılık, çikolata üretimi gibi konularda nitelikli eğitimler verilecek ve eğitim alan kadınlarımız çeşitli iş alanlarında istihdam edilecekler. Burada Bilim ve Teknoloji Bakanlığımız, Çalışma Bakanlığımız ile Kültür ve Turizm Bakanlığımızın da içerisinde olduğu bir merkez söz konusu.

YÜZÜNCÜ YILDA TÜRKİYE’DEKİ YÜZ KÜTÜPHANEDEN BİRİ

“İlçemize kazandırdığımız Fen Lisesi’nde sonra, kütüphane de çocukluktan beri bir hayalimdi, Allah bize nisap etti” diyen Babaoğlu, “Ana sınıfından, üniversite varıncaya kadar 60 bin kitapla hizmet edeceğimiz güzel bir eser oldu. Buradaki kütüphanenin şöyle bir özelliği var, Türkiye’nin yüzüncü yılında Türkiye’de yüz kütüphaneden bir tanesi. Açılışının Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Genel Başkanımız ile birlikte yapılması planlanıyor. Ayrıca uzay çağındayız, Türkiye ilk astronotunu da uzaya gönderdi, bizde uzay bilimine destek vermek, gençlerimizi buna özendirmek amacıyla burada teras katında yıldızların incelenebileceği bir teleskopta düşündük. Ayrıca, görme ve duyma engelli vatandaşlarımız içinde burada özel alanlar oluşturarak, onlarında faydalanması sağlanacak. Komplike bir çalışma, bakanlığın belki de son teknolojiyi kullandığı örnek binalardan birisi olacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Güzel bir eser. Hendek’imize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.