Türk-İş ve Hak-İş Federasyonlarınca imzalanan “Kamu Protokolü” sendikamız ve üyelerimizce yeterli bulunmamıştır.

İmzalanan protokolde bu olumsuzlukların giderilmesi için önümüzdeki aylarda mücadelenin devam edeceği ve kamu sözleşmesinin 3 ay öne çekilerek 2025 yılı ocak ay’ında 700 kamu işçilerine ait Toplu-İş sözleşmesi yapılacağı, kurumların içerisindeki problemlerin işverenler ile çözüme kavuşması için görüşmelerin yapıla-bileceği belirtilmektedir.

Whatsapp Image 2024 02 01 At 14.41.39

Demiryol-iş Adapazarı şubesi olarak arkadaşlarımızla sahada birçok toplantı yaptık ve bu protokolün beklentilerimizi karşılamadığını ifade ettik. Ülkemizde yaşa-nan yüksek enflasyon, alım gücünün erimesi karşısında birkaç ay sonra özellikle, Temmuz ay’ında memur-emekli ve asgari ücret tartışmalarının devam edeceği ve kamu çalışanlarınında, Temmuz ay’ında tartışılması ek zam talepleri gündeme gele-ceği ve sendikamızın en üst düzeyde vereceğini üyelerimiz ile paylaştık.

Ancak; TCDD Platformu adı altında sosyal medyedan bu kişiler sendikaların önüne geçmeye çalışmakta olduklarını ve değişik şekillerde Demiryolcuları Sendikalara karşı kışkırtmaya devam etmektedirler.

Çalışanlarımızın küçük bir azınlığının yaptığı bu faaliyetlerin üretmekten uzak olduğunu arkadaşlarımızla paylaştık.

Çözümün işçinin seçtiği yetkili sendikaların öncülüğünde olacağı aşikardır.

Ülkemizde yaşanan geçim sıkıntısının ve adil olmayan gelir dağılımının müsebbibi sendikalar değildir. Bu ülkeyi yönetemeyen taşaron sisteminin kaldırılsın deyip kaldırmayan, Vergi adaletini sağlayamayan, Emekliyi 10 TL.ye mahkum eden düşürenlerdir.

Whatsapp Image 2024 02 01 At 14.41.39 (1)