Ortadoğu ülkelerinin liderleri tarafından gerçekleştirilen yurt dışı ziyaretlerini inceleyerek bu ziyaretleri belirleyen dinamikleri ortaya çıkarmayı hedefleyen projede Ortadoğu Enstitüsü'nden Abdüssamet Pulat araştırmacı, Menderes Kurt, Ayşe Hazar, Recep Tayyip Gürler, İsmail Talha Duman, Muhammed Yasir Bodur ve Melih Yıldız ise verilerin toplanmasında görev aldı.

Liderlerin ziyaretlerinin diplomatik bağlantıları ortaya koyması açısından önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ali Balcı, ilk olarak geniş bir ekiple Ortadoğu'daki 20'ye yakın ülkenin lider ziyaretleri verisini ortaya çıkaracaklarını sonrasında ise bu verileri analiz ederek diplomatik bağlantıları inceleyeceklerini söyledi.

Verilerin son 30 yılı kapsayacağını söyleyen Prof. Dr. Balcı, verilerin analiz edilmesi sadece alanın uzmanlarının değil kamuoyunun da sürekli gündeminde olan Ortadoğu'daki siyasi ilişkileri anlamak ve anlamlandırmak açısından önemli olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Balcı bu tür projelerin, Sakarya Üniversitesi olarak disiplinlerarası çalışma kültürünü geliştirmeye katkıda bulunduğunu ve genç araştırmacıların yetiştirilmesinde önemli katkılar sağladığını söyledi.