Tam doku uyumunun çok önemli olduğu organ naklinde SEAH'da böbrek yetmezliği tedavisi gören 59 yaşındaki İlyas Yılmaz'in doku uyumu, Bursa'da beyin ölümü gerçekleşen ve organ bağışı yapılan hasta ile tam uyumlu olarak eşleşti. Konuyla ilgili bilgi veren SEAH Böbrek Nakli Sorumlu Hekimi Dr. Öğretim Üyesi Necattin Fırat, tam doku uyumunun tek yumurta ikizlerinde görüldüğü ve anne baba bir kardeşler arasında bile bu uyumun çok nadir olduğu söyleyerek, tam doku uyumu sayesinde nakil sonrası böbrek reddi olayının daha az olduğunu belirtti.

Organ nakil ekibi adına açıklama yapan Dr. Necattin Fırat, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Bursa'dan gelen haber üzerine, pazar günü hastamızın hazırlıkları organ nakil koordinatörü tarafından yapıldığı. Cerrahi ekibimiz de gece geç saatlere kadar çalışarak başarılı bir operasyonla böbreği hastaya nakletti. Nakil bekleyen hastalarımız için doku uyumu çok önemli. Bu hastamızda tam uyumlu bir böbrekle hayatına sağlıklı bir şekilde devam edecek.'

Başarılı nakilin ardından mutluluğunu diye getiren İlyas Yılmaz 'İki yıldır böbrek yetmezliği sıkıntısı çekiyorum. Bir yıldır da haftada üç gün diyalize giriyordum. Oldukça zorlanıyordum. İsmimi rahatsızlığım başlar başlamaz nakil listesine yazmışlardı, uygun bir böbrek bekliyorduk. Takiplerimi yapan değerli hocam Prof. Dr. Hamad Dheir'ın ekibinden 29 Ocak Pazar günü sabah saat 09.00'da aradılar 'Sana uygun böbrek bulundu, hastaneye gelin testleri yapalım' dediler. Test ve tahliller sonucunda uyumlu olduğu kararı verildi ve ameliyata alındım. Diyalizden kurtulduğum için çok mutluyum, çok zor oluyordu, herkes çok ilgiliydi. Allah tüm hekimlerimizden, hemşirelerimizden, personellerimizden razı olsun. Bana ikinci hayatımı verdiler. İnşallah organ nakli konusunda vatandaşlarımız daha duyarlı olurlar, bizim gibi hastalara umut olurlar.' dedi.