DEVA Partisi Sakarya İl Başkan Vekili Ercan Başnuh, DEVA Partisi'nin, seçim için kurduğu 'saydik.biz' platformunu tanıtırken, 'Bu platformda üyelik platformu var, ancak bunun parti üyeliği ile alakası yok. Herkes seçim sandık tutanaklarının fotoğrafını çekip bu sisteme yükleyebilecek' dedi.

DEVA'DAN SANDIKLARIN SAHİPLENİLMESİNE AİT İNTERNET PLATFORMU
Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan'ın, Cumhurbaşkanı Seçimi ile 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sürecini takip etmek amacıyla kurulmasını istediği bilişim altyapılı 'saydık.biz' platformu internet üzerinde sandıkların sahiplenilmesi için kullanıma açıldı. Platforma üye olan seçmenler, oy kullandıkları sandığa ilişkin seçim tutanağını siteye yükleyebilecek, sonuçları 'www.saydik.biz' sitesinden anlık takip edebilecek.

TÜM VATANDAŞLARA AÇIK BİR PLATFORM
DEVA İl Başkan Vekili Ercan Başnuh, saydik.biz platformu ile ilgili bilgi verirken, Cumhuriyet tarihine damgasını vuracak bir seçime doğru gidildiğini belirtti ve 'Seçimler için her türlü güvenliği ve tedbiri almak zorundayız. Altılı masa çalışmalarında, seçim güvenliğiyle ilgili komisyon kurulduğu bilgisi daha önce kamuoyu ile paylaşılmıştı. Şimdi de DEVA Partisi olarak, tüm vatandaşların katılabileceği 'saydık.biz' platformunu kurduğumuzu kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.' diyerek şöyle devam etti:

TUTANAK FOTOĞRAFLARI SİSTEME YÜKLENECEK
'Herkes bilgisayar başına geçip veya akıllı telefonlarından 'saydik.biz' internet sitesine girebilir. Sitede basit bir üyelik formu var. Bu üyelik formu, sandık sahiplenmeyle ilgili bir üyelik, parti üyeliğiyle alakası yok. 14 Mayıs günü sahiplendiğiniz sandığı veya sandığın olduğu binadaki diğer sandıkları takip ediyorsunuz. Sandıklar sayıldıktan sonra ıslak imzalı sandık sonuç tutanağının fotoğrafını çekip, sisteme yükleyebileceksiniz. Gönüllü olan herkese şimdiden teşekkür ediyoruz' dedi.

PATFORMLA HANGİ HİZMETLER VERİLEBİLECEK
DEVA Partisi'ne göre platformla, 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerde sandık sonuç tutanağı kontrolü, kolay ve güvenilir şekilde sağlanacak. Bilgisayar ve akıllı telefonlar üzerinden üye olan ve 'Sandık Sahiplen' sekmesinden form dolduran vatandaşlar, seçim günü oy kullandıkları sandığa ilişkin seçim tutanağını siteye yükleyebilecek ve veri girişi yapabilecek. Platforma üye olanlar, verileri ve sonuçları 'www.saydik.biz' sitesinden anlık takip edebilecek.