Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Duran, şehrin geleceğine yön verecek projelerine ilişkin görüşlerini kamuoyuyla paylaşmaya devam ediyor.

Duran, gerçekleştirecekleri projelerle toplumun her kesimine ulaşmayı hedeflediklerini belirterek, önceliklerinin arasında Sakarya’nın genel yaşam kalitesini arttırmayı ve vatandaşların günlük yaşantısını kolaylaştırmayı amaçladıklarını ifade etti.
Sosyal belediyecilik alanında atılacak adımlarla, Sakarya’yı, yaşam kalitesi açısından en ayrıcalıklı iller arasında ilk sıraya yerleştirmek için kararlı olduklarını belirten Duran, şöyle konuştu:

"VATANDAŞLARIMIZLA İSTİŞARE GÜNLERİ DÜZENLEYECEĞİZ”
“Şehrimizi daha iyi bir geleceğe taşımaya kararlıyız. Bunun için katılımcı ve şeffaf bir anlayışla hareket edeceğiz. Hemşehrilerimizin görüşlerini mutlaka alacağız. Bunun için de Belediye başkanının ve yöneticilerin, düzenli olarak halkla buluştuğu ve soruları yanıtladığı “istişare günleri” düzenleyeceğiz. İş dünyası, eğitim, sağlık, kültür gibi farklı sektör temsilcileriyle de her zaman görüş alışverişinde bulunacağız. Mahalle toplantıları uygulamasını tekrar geri getireceğiz. Şeffaf yönetim anlayışı ile projelerimize önce, şehrin gerçek sahibi vatandaşlarımız onay verecek. ‘Bu şehri hep birlikte yöneteceğiz’ sözüne her zaman sadık kalacağız. Şehrin geleceğini hep birlikte şekillendireceğiz.”


“ŞEHRİN GERÇEK İHTİYAÇLARINA ÇÖZÜM GETİREN PROJELERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ”
Duran, açıklamasında tüm şehir sakinlerine dokunan, şehrin gerçek ihtiyaçlarına çözüm getiren insan odaklı projelerin öncelikleri arasında olduğunu vurguladı.

Başta sosyal, ekonomik ve kültürel olmak üzere şehre geniş bir yelpazede hizmet sunacak projeler planladıklarını belirten Duran, açıklamalarına şöyle devam etti:


“ÖNCELİKLERİMİZ ARASINDA TOPLU TAŞIMA VE TRAFİKLE İLGİLİ ÇÖZÜMLER OLACAK”
“Hemşehrilerimizin beklentilerini ve taleplerini çok iyi biliyoruz. Önceliklerimiz arasında toplu taşıma ve trafik akışına yönelik çözümlere odaklanacağız. Şehirdeki trafik sıkışıklığını azaltmak, yaşanan sorunları çözmek için önemli bir hazırlığımız var. Toplu ulaşım sektöründeki arkadaşlarımızla birlikte toplu taşıma sistemini geliştirme ve yaygınlaştırmak için çalışmalarımız olacak. Ulaşım filomuzu güçlendirerek vatandaşlarımıza güvenli ve konforlu bir ulaşım ortamı sağlayacağız. Toplu taşıma araçlarını ve trafik sinyallerini yenilenebilir enerji kaynakları ile güçlendireceğiz.”


“SADECE RAYLI SİSTEM DEĞİL, ADA EKSPRESİ İÇİN DE ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMAMIZ OLACAK”
Raylı sistem olmazsa olmazımız. Tabi sadece raylı sistem değil, TCDD tarafından Adapazarı - Gebze arasında taşımacılık hizmeti sunan Ada Ekspresi için de önemli bir çalışmamız olacak. Ulaşımdaki çalışmalarımız sadece bunlarla sınırlı olmayacak. Bisiklet yollarını genişleterek ve güvenli hale getirerek bisiklet kullanımını da teşvik edeceğiz. Yayalarımız için, “Yaya Dostu Bölgeler” oluşturarak şehir içi yürüyüşlerini de teşvik edeceğiz.”


YENİ KÜLTÜR MERKEZLERİ
Duran, sosyal belediyecilik alanında yapacakları diğer çalışmalara ilişkin olarak da şunları söyledi:
“Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerimize yönelik özel çalışmalar yapacağız. Kültür ve sanat alanında, şehrimizin kültürel zenginliğini tanıtmak için çalışmalarımız olacak. Yeni kültür merkezleri ve sanat salonları inşa edeceğiz. Spor alanında, gençlerimize ve sporcularımıza yönelik desteklerimizi sürdüreceğiz. Sakarya’yı sporun merkezi haline getireceğiz.”


“DEZAVANTAJLI GRUPLAR İLE YAŞLILARIMIZIN YAŞAMLARINI KOLAYLAŞTIRACAĞIZ”
Duran, açıklamasında ayrıca, sosyal belediyecilik alanında ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik sosyal yardım ve desteklerin artırılacağını, dezavantajlı gruplar ile yaşlı vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak için çalışmalar yapılacağını, çocuklar ve gençler için eğitim ve kültürel faaliyetlere destek sağlanacağını, kadınların istihdamını teşvik edecek projelerin hayata geçirileceğini de vurguladı.