Bakan Yerlikaya, hızın yapıldığı en riskli ve kazalara sebebiyet verilen yerlerde radar ölçümleri yapıldığını hatırlatarak, "Oraya biz trafik levhalarını koyuyoruz ve diyoruz ki 'bu güzergahta radar denetimi yapılmaktadır' diyoruz. Yani bunu açık bir şekilde vatandaşlarımıza söylüyoruz ki o levhayı gördüğü zaman hız yapmasın." dedi.

Yerlikaya, Düzce'de karşıdan gelen sürücülere selektörle radar uyarısı yapan kişilere cezai işlem uygulandığını anımsatarak, şunları kaydetti:

"Düzce ilimizde 14 işlem yapılmış. Emniyet Genel Müdürümüz arkadaşlarıyla beraber inceledi ve talimatımızı verdik. O işlemlerin biz tamamını iptal ettik, kaldırdık. Aşırı hız yapmıyoruz, aşırı hızdan sizleri korumak ve onun sonuçlarından olumsuz sonuçlarından korumak için yapmış olduğumuz bu radar kontrollerimizi kesinlikle daha da artırıyoruz. Savunma sanayimizle yapmış olduğumuz işbirliğiyle mayıs ayından itibaren envanterimize radar kontrol cihazlarıyla ilgili sayılar katbekat artacak. Ama bu selektör yapmayla ilgili yani birbirimizi uyarı ile ilgili radarların olmadığı yerde de karşıdan gelen veya yanından geçen aşırı hız yaptığını gördüğünüz bir vatandaşımızı, arkadaşımızı selektör yapmaya lütfen devam edin de orada da bize yardımcı olun."