(Bir komedyenin intiharı)

İki kutuplu (ABD - Rusya) dünyanın son tangosu 24 Şubat 2022'de Rusya devlet başkanı Putin'in resmi açıklmasıyla başladı ve hala devam etmektedir. Ukrayna'da bir komedyen olarak programlar yapan Batı hayranı ve Batı yanlısı Volodomir Zelenski; 20 Mayıs 2019'da iktidara getirildi! Getirildi diyorum, Proşenko'ya karşı seçim öncesi öyle bir siyasal algı, öylesine yönlendirmeler yapıldı ki bu komedyeni Ukrayna halkı kendi başına geleceklerden habersiz 'bizi AB'ye götürecek kişi' diye seçti ve başkan yaptı. Bu komedyen bir parodisinde de Türk halkı ve cumhurbaşkanımız Erdoğan'la dalga geçiyordu... Seçimden hemen sonra uzun süredir planlanan 'Rusya'yı hapsetme ve yanlızlaştırma ' programı devreye alındı. ABD kapalı kapılar ardında yanına ortaklar arıyor, pazarlıklar yapıyor, finansman konusunda yığınaklar yapıyordu. Buna karşı Rusya da boş durmuyor, hakimiyet alanını genişletmek için gerektiğinde sıcak çatışmaya girecek şekilde hazırlık yapıyordu. ABD yanına Avrupa'yı da alınca düğmeye bastı. Batı hayranı komedyeni 'gazlayarak' Volodomir - Vladimir'e karşı oyununu başlattı. Silah, ekonomi, ordu, asker ve coğrafi olarak kat be kat üstün olan Rusya'ya el ense çekmeye itilen komedyen, halkını ve ülke topraklarını ve akıbetini hiç düşünmeden kendisine verilen sözlere de kanarak Putin'i tahrikle üzerine çekti. Zaten doğu emperyalisti olan Rusya da bu fırsatı kaçırmayarak hakimiyetini yaymak için savaşa girdi. Savaşın ilk başlarında tv'leri hatırlayınız Ukrayna cumhurbaşkanı olan komedyen 'kahraman' olarak pazarlanmaya başladı. Bu kahramanki halkını bile bile ölüme sürdü ve ülkesini enkaza çevirtti. Hala devam eden bu savaşın bugün itibariyle bilançosu :
Ölü sayısı
En az 62.295 kişi
Ölümcül olmayan yaralı sayısı
En az 60.117 kişi
Kayıp
En az 15.000 kişi
Yeri değiştirilenler
Yaklaşık 17 Milyon kişi
Yıkılan bina sayısı
En az 140.000
Mal kaybı
Yaklaşık 411 Milyar dolar... (Reuters)
Tüm dünya pandemiden daha kurtulmamışken başlatılan bu iki yönlü intihar oyunu dünyayı da etkiledi. Dünya petrol üreticileri arasında üçüncü büyük olan Rusya savaşın tarafı olunca 45 - 50 dolar arasında seyreden petrol fiyatları 110 dolarları zorladı. Yine doğalgazda da
en fazla doğalgaz rezervlerine sahip olan ülkelerin sıralamasına baktığımızda, ilk sırada 48.9 trilyon m3 ve dünyadaki yüzde 23.6 payı ile ilk sırada Rusya gelmektedir.
Enerjide dışa bağımlı olan ülkemiz de bu süreçten en çok etkilenen ülkeler arasında yer aldı. Ülkemiz ve dünyada enerji fiyatları fırladı. Avrupa ülkeleri enerjisizlikle yüzleşti.Bir çok Avrupa ülkesi vatandaşı kış aylarını sıcak ülkelere yerleşerek atlatmak üzere harekete geçti. Tüm dünyada kopuk olan üretim ve tedarik zinciri telafisi zor bir girdaba girdi. Dünyada buğday üretiminde
3. sıradaki Rusya (85.9 Milyon Ton) ile 9. sıradaki Ukrayna (26.2 Milyon Ton) savaşınca dünya genelinde kıtlık ve açlık tehlikesi baş gösterdi ve buğday fiyatları öngörülemeyecek derecede yükseldi. Tabiki ülkemizde süreçten etkilendi ve bizzat cumhurbaşkanımızın gayretleriyle tahıl koridoru anlaşması yaptırılarak Bitleşmiş Milletler başkanının ifadesiyle 'dünya rahat bir nefes aldı. ' Denizlerdeki serseri mayınlar hem deniz ticaretini hem de balıkçılığı olumsuz etkiledi. Bu maliyetleri inanılmaz boyutlarda arttırdı. 2022 itibarıyla , Amerikan Bilim Adamları Federasyonu, Rusya'nın 5.977 nükleer silaha sahip olduğunu tahmin ederken, Amerika Birleşik Devletleri'nin 5.428; Rusya ve ABD'nin her birinin yaklaşık 1.600 aktif konuşlandırılmış stratejik nükleer savaş başlığı var. (Wikipedia) Bu durum dünyayı tehdit edecek bir olumsuzluğa yol açtı. Ukrayna'da bulunan nükleer tesislerin vurulması ihtimali dahi dünyayı diken üstünde tutmaya yetiyor. Rusya'ya uygulanan ekonomik ambargoların para piyasalarında yol açtığı yıkımlar da bu programlı savaşın cabası oldu.
Özetlersek hiçbir şekilde dahil olmadığımız bir savaşın tam ortasında kaldık. Ekonomik anlamda pandemi etkilerini silmeye uğraşırken maruz kaldığımız bu savaş en çok bizim gibi sınırlı ve tüketim ekonomisine dayalı ülkeleri etkiledi. Şahsi ikbali uğruna hırslarına kurban olan; tecrübesiz, liyakatsiz ve gayrı milli bir komedyenin ülkesini ve halkını Batı' ve ABD'nin gazıyla nasıl intihara sürüklediğini hep birlikte görüyor, duyuyor ve yaşıyoruz. Bakalım önümüzdeki günler ülkemize ve dünyaya ne getirecek? En kötü barış, en hakIı savaştan daha iyidir. (Cicero) diyerek bir an önce barışın gelmesini umuyoruz.