Fuar, iç ve dış mekân süs bitkileri; çiçekçilik, bahçe teknolojisi ve ekipmanları, çiçekçilik ve bahçecilik tesis ve hizmetleri gibi bahçecilik endüstrisinin tüm alanlarını içeriyordu. Fuar kapsamında, yeni ürün, hizmet ve teknolojilerin tanıtıldığı sergilerin yanında dört gün boyunca çok sayıda seminer ve etkinlik düzenlendi. Bahçecilik sektörünün en önemli profesyonel buluşma noktası olan fuar, sektör temsilcilerine yeni trendleri takip etme, iş bağlantıları kurma ve pazarlarını genişletme fırsatı sundu.

Sakarya’dan Yoğun Katılım

Dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri olan IPM Essen Fuarı'na bu yıl Türkiye'den 28 firma katıldı. Türk peyzaj ve süs bitkiciliği sektörünün geçmiş çeyrek asırdaki önemli gelişimine paralel olarak, Türk firmalarının yurtdışındaki fuar organizasyonlarında daha fazla yer almaları dikkat çekti. Türkiye, bahçecilik alanında dünya çapında güçlenmeye devam ederken, IPM Essen'e katılan Türk firmaları, bu sektördeki yükselişin bir yansıması olarak öne çıktı. Bu kez, Türkiye Pavillonu'nda bir araya gelen Türk firmaları, binlerce profesyonel ziyaretçiye Türk peyzaj ve süs bitkiciliği sektörünün geniş ürün ve hizmet yelpazesini sunma fırsatı buldu. Sakarya merkezli firmaların oluşturduğu pavillon, fuara katılanların yaklaşık üçte birini temsil etti.

Organizasyon: Remzi Adıyaman

Türkiye Pavillonu'nun organizasyonunu, Karma Fuarcılık'ın yönetim kurulu başkanı ve uluslararası PSB Anatolia fuarı koordinatörü H. Remzi Adıyaman üstlendi. Türkiye'nin en büyük peyzaj, süs bitkiciliği ve bahçe sanatı organizasyonu olan ve her yıl Eylül ayında Sapanca'da düzenlenen PSB Anatolia'nın koordinatörü Adıyaman, IPM Essen'e pavillon katılımının mimarı ve organizatörü olarak öne çıktı. Adıyaman, IPM Essen 2024'ün Türk peyzaj ve süs bitkiciliği için bir dönüm noktası olduğunu belirterek, "Türk peyzaj, süs bitkiciliği ve bahçe sanatı sektörü son yirmi yılda önemli bir yükseliş kaydetti. Bu yükselişin merkezlerinden biri de Sakarya. Sadece üretim açısından değil, sektörün yurt içinde ve yurtdışında vitrini olan Plant Dergisi'nde medya ayağı da Sakarya merkezli." dedi. Adıyaman, Sakarya'nın katılımının sektör için ve Sakarya için önemli bir dönemeç olacağını vurgulayarak, "Önümüzdeki yıllarda bu durum daha iyi anlaşılacaktır." diyerek, Sakaryalıları bu gurur tablosunu görmek üzere Essen'e davet etti."

Bbb23Bc4 2B21 4Dcf Ad51 298A0Fae10C68C7C27Ac 16E7 4350 A3Ab 9C37Cb4955860Cdea39B 775F 457C 8Ed6 Ea748B96D16B7F7Ec626 3B33 465E 9D5E 8Bfaa22Cd651