Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) öncülüğünde geliştirilen Türkiye'nin Milli Muharip Uçağı KAAN, bugün sabah saatlerinde Ankara'da ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Türkiye KAAN ile 5’inci nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip sınırlı sayıdaki ülkeler arasında yerini alacağı bildirildi.

Çok rollü bir Milli Savaş Uçağı olan KAAN, her türlü hava-hava ve hava-yer muharebelerinin gereksinimleri için üstün kabiliyetlere sahip.

"KAAN üstün hava hâkimiyetini: Yeni Silahlarla Arttırılmış Havadan Havaya Muharebe Menzili, Yüksek/Süpersonik Hızda Dahili Silah Yuvalarından Hassas ve Tam Vuruş, Yapay Zekâ ve Nöral Ağ Desteğiyle Arttırılmış Muharebe Gücü ile sağlayacaktır."

G G2 E S Vq W E A A0Qow

T.C İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada:

“KAAN ile ülkemiz, dünyada 5. nesil uçak üretebilen 5 ülkeden biri olacak.

Türkiye'nin en önemli teknoloji projelerinden biri olan millî muharip uçak KAAN, bugün ilk uçuşunu başarıyla tamamlamıştır.

Hava Kuvvetlerimizin harekât kapasitesinin güçlendirilmesine ve stratejik askerî ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sağlayacak olan KAAN ile ülkemiz, dünyada 5. nesil uçak üretebilen 5 ülkeden biri olacaktır." İfadelerine yer verildi.

G G2 Pn6 J X A A A1 C Yc

Kaan Uçak