Milliyetçi Hareket Partisi Sakarya İl Başkanı Oğuz Alkaş, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı vesilesi ile bir mesaj yayınladı. MHP İl başkanının açıklamaları şöyle:

Türk milleti olarak Cumhuriyetimizin 100. Yılına erişmiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Elbette ülkemiz bugünlere kolay gelmedi. Vatan şairlerimizden Yahya Kemal Sevr antlaşmasının dayatıldığı günleri şu veciz ifade ile dile getirmiştir: “İstanbul alınırken Fatih’in bir topuna doksan manda koşmuştuk. Şimdi bir mandaya memleketi değişiyoruz.”

Ülkemiz bu karanlık durumundayken “Ya İstiklal! Ya Ölüm!” parolası ile yola çıkan Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşları aziz milletimizle birlikte cümle emperyalistlere karşı kahramanlıklarla dolu bir mücadele ortaya koymuşlar ve kazanılan zaferin ardından 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan etmişlerdir.

Bu ilan; Türk milletinin kendi kaderinin Allah’ın izniyle kendisinden başka kimse tarafından tayin edemeyeceğinin ve asla tutsak edilemeyeceğinin en büyük nişanesi olarak, tarihe kazınmıştır.

Böyle şanlı bir ecdadın varisleri olarak milletimizin daha büyük işler başarması için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz.

Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin 100.Yıl’ı kutlu olsun!