Herkes harika görünen, canlı ve parlak saçlara sahip olmak ister. Bunun içinse birkaç konuda özenli davranmamız gerekiyor. Nasıl ki yediğimiz gıdalar vücut sağlığımızı olumlu ya da olumsuz etkiliyorsa kullandığımız şampuanlar, saç kremleri, saç maskeleri de saçlarımızın nasıl görüneceğine etki edebiliyor. İşte tam da bu sebeple kullandığımız saç bakımı ürünlerine dikkat etmeli, onları özenle seçmeliyiz. Ayrıca sadece saç bakım ürünlerinde değil beslenmeden güneşte kalma süresine, saç toplama şeklinden yıkama biçimine pek çok konuda doğru olan yapmalıyız ki saçlarımız hak ettiği bakımı görebilsin. Saç bakımı konusunda rehber niteliğinde hazırladığımız bu yazımızda evde saç bakımı ile ilgili önemli ipuçlarını yakalayabileceksiniz. Doğru şampuanı ve size uygun markayı kullanarak, şekillendirme esnasında saçı koruyarak, güneşe maruz kalındığında yapılacakları öğrenerek saçınıza iyi bakabilirsiniz. Hazırsanız başlıyoruz.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere saçlarınıza ve saç derinizi iyi bakmanın bazı önemli tüyoları var. Peki, doğru saç bakımı nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını tam anlamıyla verebilmek için konuyu bölümlere ayırmakta fayda var. Zira farklı sebeplerden ötürü kötü durumda olan pek çok saç var. Biz bu yazıda bunlardan üç tanesini mercek altına alıyoruz: Yıpranmış, kuru ve boyalı saçlar.

Yıpranmış Saç Bakımı

Yıpranmış saç bakımında en önemli husus yıpranmanın nedenini bilmek. Sorunun kaynağını bilirsek çözümünü de kısa sürede bulabiliriz. Çoğunlukla saç rengi açtırmak işlemi sonrası yıpranabilen saçlar için evde yapabileceğiniz birkaç formül var. Ancak siz bu bakıma profesyonel destek eklemeyi de ihmal etmeyin. Gelelim yanmış saçlarınıza evde yapabileceğiniz işleme. Zeytinyağı ile saç bakımı hakkında azcık da olsa bilgi sahibisinizdir. Zeytinyağı hem güçlü bir antioksidan hem de önemli bir bitkisel yağdır. Saçlarınızı banyodan sonra zeytinyağı ile ovalayarak ona kaybettiği nemi geri kazandırmanız mümkün. Saç uçlarına ve diplerine masaj yaparak uygulayacağınız zeytinyağını düzenli aralıklarla kullanın ve sonucu kendiniz görün. Ayrıca jojoba yağı ve aloe vera maskesinin de bu konuda son derece başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Bu ürünler için kampanyalar sayfasını takip edebilirsiniz.

Kuru Saç Bakımı

Kuru saç bakımında yapılacaklar da yanmış ve yıpranmış saç bakımındakilere oldukça benziyor. Cildiniz kuru bir yapıya sahipse bu durum saç derinizi ve dolayısıyla saçlarınızı da etkileyecektir. Kuru saç tipine sahipseniz doğal bitkisel yağları saçınızda düzenli olarak kullanabilirsiniz. Bunların en etkilileri arasında Hindistan cevizi yağı var. Saçlarınız nemliyken Hindistan cevizi yağını birkaç damla şeklinde saça sürün ve biraz bekleyin. 2-3 dakikanın sonunda saçlarınızı güzelce durulayın ve ardında saçınıza en az bir gün ısıl işlem uygulamayın ve şekillendirici kimyasallar değdirmeyin. Kısacası saçınızı dinlendirin. Ayrıca kuru saçların her gün şampuan kullanması da kurumayı artırabileceği için önerilmez. Bizden söylemesi!

Boyalı Saç Bakımı

Boyalı saça ne iyi gelir, sorusu pek çok kez duyduğumuz saç bakım sorularından. Saçlarınızı düzenli olarak boyatıyorsanız onların kurumasına veya yanmasına zemin hazırlıyorsunuz demektir. Dolayısıyla düzenli olarak boyatıyorsanız düzenli olarak bakım da yapmalısınız ki saçlarınız sağlığını koruyabilsin. Zira boyalı saçların, normal saçlara kıyasla daha fazla bakıma ihtiyacı olabilir. Bunun için aşağıdaki başlıklardaki önerilere kulak vermenizi tavsiye ederiz.

Doğru Şampuan: Boyalı saçlar yıkandıkça boya akar ve saç tekrar boyatılmaya ihtiyaç duyar. Bunu önlemek için saçları renk koruyucu bir şampuan kullanarak yıkamak iyi olur. Böylece bir sonraki boyama işleminizi geciktirmiş olacaksınız.

Yıkama Sıklığı: Boyalı saçlar ne kadar az sıklıkta yıkanırsa renklerini o kadar uzun süre korur. Dolayısıyla siz siz olun, boyalı saçlarınızı haftada iki kereden fazla yıkamamaya dikkat edin.

Güneş: Gün ışığı da boyalı saçların rengini değiştiren bir etken. Gün ışığından, tuzlu sudan ve klordan uzak durarak – ya da en azından teması asgari düzeyde tutarak – boyalı saçlarınıza iyi bakabilirsiniz. Tatilde bile yanınızda saç bakım setinizi götürmeyi ihmal etmeyin!